Jak zlepšit vztahy s Ruskem? "Šukáním," navrhl Zapatero

Roman Gazdík
4. 3. 2009 16:46
Španělský premiér se stal kvůli přeřeknutí hvězdou internetu. Uvnitř: VIDEO
O čem to tu ten Zapatero mluví?
O čem to tu ten Zapatero mluví? | Foto: Reuters

Madrid - Španělský socialistický premiér José Luis Zapatero se stal doslova přes noc hvězdou internetu poté, co před zraky překvapených novinářů pronesl slovo "šukat" (follar). Video s premiérovým přeřeknutím se okamžitě objevilo na internetové stránce YouTube.

Předseda vlády se dopustil tohoto faux pas na tiskové konferenci po setkání s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. V projevu, ve kterém se snažil nastínit plán na posílení cestovního ruchu mezi oběma zeměmi.

"Turismus je oblastí zvláštní ekonomické spolupráce ve vztazích mezi Španělskem a Ruskem. Proč? Protože je tu velký nárůst turistů směřujících do Ruska," prohlásil premiér. "Proto jsme vytvořili dohodu na stimulaci, napomáhání, šukání, na... podporu turismu."

Výrazy pro podporu (apoyar) a šukání (follar) znějí ve španělštině podobně a premiér se podle všeho přeřekl. Nenechal se tím však vykolejit a bez hnutí brvou navázal slovem "podporovat".

Podle agentury Reuters odmítla kancelář předsedy vlády incident komentovat.

V žebříčku videí, o kterých se na internetu nejčastěji mluví, kompilovaném stránkou www.viralvideochart.com zaujímá Zapaterův klip nyní druhé místo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy