Jak vysoká může být věž z Lega? Britové to vypočítali

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 12. 2012 7:45
Zvláštní otázka trápila diskutující na internetu, vědci jim proto odpověděli
Foto: Cmglee, Wikipedia

Londýn - Na internetu se ukrývá odpověď na téměř každou otázku, stačí umět hledat.

Informaci o tom, jak by musela být vysoká věž z Lega, aby svou vlastní vahou rozdrtila první kostku, byste ale doposud na webu hledali marně.

Ten, kdo by si myslel, že taková věc nikoho nezajímá, je na omylu. Na sociální síti Reddit.com se o tom rozhořela bouřlivá diskuse a britská stanice BBC se rozhodla přijít věci na kloub.

Požádala proto experty z Open University, aby výšku pomyslné věže vypočítali. Úlohu přijal Ian Johnston, který vyučuje strojní inženýrství a aplikovanou matematiku.

Zaujal ho už fakt, že ani jeden z diskutujících nepřišel se správnou odpovědí. Zřejmě proto, dodává BBC, že nikdo z nich neměl k dispozici hydraulické testovací zařízení.

"Je to vzrušující, protože jde o úplně novou výzvu a nové výzvy jsou vždycky zajímavé," netajil inženýr nadšení.

S Legem jde opravit i díru ve zdi, podívejte se:

Výsledek vědce překvapil. Opakované testy ukázaly, že základní kostka Lega udrží váhu 432 kilogramů (sílu 4 240 N), což odpovídá 375 tisícům kostiček o váze 1,152 gramu. Věž z Lega by tedy teoreticky mohla dosáhnout do výšky 3,5 kilometru.

Ty, kdo by chtěli začít stavět, ale Johnston zklame. "Není šance, že by se to povedlo. Dřív, než by se věž zhroutila pod tíhou vlastní váhy, by se zhroutila její struktura, protože by se příliš naklonila," vysvětluje.

A jak vysoká tedy věž z Lega může být? Podle Guinnesovy knihy rekordů byla dosud nejvyšší věž z této dánské stavebnice postavena letos v Praze - měřila 32,5 metru, vážila 1500 kg a skládala se ze 450 tisíc kostek (kostky nebyly v jedné řadě). Čeští stavitelé tak překonali rekord Soulu, kde vyrostla věž z Lega do výšky 31,5 metru.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy