Leopard, Gepard, Abrams. Jak vypadají zbraně, které Západ letos slíbil Ukrajině

Leopard, Gepard, Abrams. Jak vypadají zbraně, které Západ letos slíbil Ukrajině
Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj prohlásil, že jeho síly naléhavě potřebují západní bojové tanky, aby mohly bránit své území a vytlačit ruské jednotky z okupovaných oblastí. Někteří západní představitelé se domnívají, že ruské síly jsou v současnosti oslabené a tyto modernější tanky by mohly Ukrajině pomoci vytlačit je zpět.
Tanky Leopard 2, které používá řada evropských zemí, se snadněji udržují a potřebují méně paliva než některé západní alternativy, uvádí britská stanice BBC. Německo po několika dnech spekulací a zvažování oznámilo, že v prvním kroku poskytne Ukrajině 14 Leopardů.
Německo také spojencům povolilo vývoz jejich Leopardů, vyráběných ve spolkové republice. Tanky už přislíbily Polsko, Nizozemsko, Norsko nebo Finsko.
V reakci na rozhodnutí Německa dodají Spojené státy v řádu několika měsíců 31 pokročilých tanků M1 Abrams. Abramsy v hodnotě 400 milionů dolarů (přes 8,7 miliardy korun) jsou jedny z nejvýkonnějších amerických tanků a jsou poměrně náročné na údržbu. Příslušníci ukrajinské armády budou cvičeni v používání Abramsů na dosud neurčeném místě.
Foto: Reuters
Dominika Perlínová Reuters ČTK Dominika Perlínová, Reuters, ČTK
30. 1. 2023 6:19
Letos v lednu je hlavním tématem západní vojenské pomoci Ukrajině boj o tanky. Polsko začalo tlačit na Německo, aby Kyjevu poslalo své stroje Leopard. Následně se připojily i Spojené státy, které na pomoc posílají tanky Abrams. V pomoci ale pokračuje i řada dalších evropských zemí a vůbec poprvé se do ní zapojila i Afrika. Prohlédněte si na fotografiích, jak zbraně vypadají.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy