Virus zika už teď ovlivňuje olympiádu. Sponzorem jednoho z týmů bude výrobce spreje proti hmyzu

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
3. 2. 2016 20:34
Letní olympiáda v Brazílii bude první v tropickém podnebí od roku 1968. Virus zika je ale nepříjemnou komplikací. V Evropě jsou podle WHO v největším ohrožení Rusko a Gruzie.
Larvy komára Aedes aegypti, přenašeče viru zika.
Larvy komára Aedes aegypti, přenašeče viru zika. | Foto: Reuters

Melbourne - Strach z rozšíření epidemie viru zika odrazuje lidi od cesty do Latinské Ameriky, Brazílie však zatím neuvažuje o odložení, nebo dokonce zrušení letních olympijských her v Riu.

Virus, šířený komáry, ale zohlednil ve svých plánech Australský olympijský výbor. Podepsal smlouvu o sponzorství s firmou Juno Laboratories z Melbourne, která vyrábí sprej proti hmyzu.

Tedy i proti komárům druhu Aedes aegypti, kteří virus přenášejí.

Firma dodá pro potřeby australských sportovců tisíc balení rozprašovače s názvem Bushman Heavy Duty.

Do Ria se chystá 450 australských sportovců a 330 dalších členů delegace.

"Zika je něco nového, ale nemoci šířené komáry ne. Připravili jsme se na to," uvedl mluvčí Australského olympijského výboru David Hughes. Podle něj se uvažovalo o možném sponzorství firmy už dříve, ale faktor zika rozhodl.

Hry v Riu budou první od roku 1968, které se uskuteční v tropickém podnebí. Tehdy se konaly v Mexiku, pak následovaly Mnichov, Montreal, Moskva, Los Angeles, Soul, Barcelona, Atlanta, Sydney, Atény, Peking a Londýn.

Olympiáda se uskuteční tradičně v srpnu.

Bohužel pro pořadatele začal letošní rok zprávami o šíření viru, který způsobuje poruchu mozku lidských plodů. Poslední pozorování lékařů navíc hovoří o tom, že zika může být šířena i pohlavním stykem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala ve středu evropské země, aby se připravily na ziku vzhledem k blížícímu se jaru a létu.

"Nyní je čas se připravit a snížit rizika pro populaci,“ uvedla šéfka WHO pro Evropu Zsuzsanna Jakabová.

Mezi vyšší teplotou a vyšším výskytem nemoci existuje souvislost. V teplejším počasí se zika šíří rychleji. Přenašečem viru může být i komár Aedes albopictus, který se vyskytuje u Středozemního moře.

Pokud se potvrdí, že zika virus způsobuje vrozenou vadu mozku, tak je to velmi zlá záležitost, říká epidemiolog Ladislav Machala. | Video: Martin Veselovský

 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy