Jak špehovat Putina? Mobil nechce a Rusové mají skvělé šifry

Martin Novák Martin Novák
27. 3. 2014 6:26
Ruský prezident se před špehováním chrání. Rusko je přitom v šifrování i zabezpečení světová špička, říká kryptolog Vlastimil Klíma.
Foto: Reuters

Moskva – Ruská vláda rozhodla, že ministři a další přední činitelé státu z bezpečnostních důvodů nesmějí používat iPady od firmy Apple, informovala agentura ITAR-TASS.

Odposlechy telefonů politiků a hackerské útoky na jejich počítače jsou totiž novou fází špionážní války mezi velmocemi nebo soupeřícími státy. A Rusové dělají vše pro to, aby nebyli mezi oběťmi.

Američtí špioni například odposlouchávali mobil Angely Merkelové, ruská Federální a bezpečnostní služba (FSB) zase dala na internet odposlechy ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonové, Julije Tymošenkové nebo amerického velvyslance v Kyjevě.

Soči 2014: Vladimir Putin
Soči 2014: Vladimir Putin | Foto: Reuters

Ale dostat se do počítačů a telefonů těch, kteří v Moskvě rozhodují o krocích Ruska – tedy Putina a jeho okolí –, je složité.

Američané přiznali, že neměli informace o chystané anexi Krymu a ani v roce 2008 nepředvídali ruský postup během války s Gruzií.

Z mnoha zemí unikají podstatné informace o tom, co si myslí nebo říkají politické elity. Z Ruska ne.

Moskevský časopis Argumenty i Fakty už před několika lety zveřejnil zprávu, že Vladimir Putin nemá svůj osobní mobilní telefon. Nic na způsob Blackberry, bez kterého údajně Barack Obama nemůže žít.

Ruský prezident dokonce velmi málo používá laptop a při nedávném setkání s průmyslníky řekl, že na internetu surfuje minimálně. A vyjádřil se o něm pohrdavě.

Putin samozřejmě má "své zkušenosti" jako bývalý důstojník KGB. Podle ruských zdrojů amerického časopisu Time trpí lehkou fobií z toho, že bude odposloucháván nebo někdo zjistí, co píše a dělá na laptopu.

Český kryptolog a uznávaný specialista v tomto oboru Vlastimil Klíma ale řekl Aktuálně.cz, že Rusové jsou absolutní světovou špičkou, co se týká šifer a zabezpečené komunikace.

"Rusové jsou v tom rozhodně na světové špičce. Je to součást špionáže a kontrašpionáže, ve které chtějí být na absolutním vrcholu. Je evidentní, že  mají klíčové počítače zabezpečeny tak, že mohou provádět operace s tajnými daty. Mají velice kvalitní a složité šifry a podle mého názoru i velmi dobře chráněné a utajované," říká.

"Ale víte co. Dnes i desetileté dítě může použít šifru, před kterou i ti nejlepší specialisté kapitulují. Informace může uniknout jen tehdy, pokud se najde někdo jako Snowden v Americe. Lidi, kteří přímo informace vyzradí,“ upozorňuje Klíma.

Vynášet informace z Kremlu nebo sídla Federální a bezpečnostní služby (FSB) na Lubjanském náměstí v Moskvě se ale patrně odváží jen málokdo. Bývalý agent FSB Alexandr Litviněnko po svém zběhnutí do Velké Británie zemřel na otravu poloniem. Náhoda to určitě nebyla.

Posledním, kdo z Moskvy vynesl velké tajnosti, byl v polovině osmdesátých let pracovník KGB Oleg Gordijevskij, který uprchl přes Finsko. Od té doby si Rusové patrně dávají na něco podobného velký pozor, soudě podle toho, že se taková událost už neopakovala.

Sídlo Federální a bezpečnostní služby (FSB) na Lubjanském náměstí v Moskvě
Sídlo Federální a bezpečnostní služby (FSB) na Lubjanském náměstí v Moskvě | Foto: Martin Novák

Některá americká média spekulují o tom, že bývalý spolupracovník americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden Kremlu výrazně pomohl v obraně před rádiovou či počítačovou špionáží. Nebo že dokonce jeho zásluhou v USA nic nevěděli o plánech anexe Krymu.

Vlastimil Klíma to považuje za přehnané a poněkud podceňující schopnosti Rusů.

"Mohl jim s něčím pomoci. Prozradit operativní informace, kde má NSA co nasazeno. Upřímně řečeno si ale myslím, že Rusové mnoho z toho věděli už bez něj. Ale jistě v některých detailech jim nápomocen být mohl. Mohl jim říci, jaké NSA používá klíče při diplomatickém spojení, protože je ukradli nebo mají někoho podplaceného na ambasádě. A že díky těmto klíčům NSA čte ruskou diplomatickou poštu nebo jinou komunikaci."

A jak to je s Putinovým odmítáním laptopu a mobilu? Podle časopisu Argumenty i Fakty jsou vždy poblíž Putina "mlčenliví lidé s kufříky". V jednom z nich je speciální telefon, který spojuje prezidenta na mimořádně zabezpečené lince s několika lidmi, se kterými potřebuje komunikovat.

"Kdyby používal laptop, určitě ho bude mít zabezpečený. Nebo naopak, pořídí si nějaký tajně," domnívá se Vlastimil Klíma.

Co za zdmi Kremlu s jakou technikou dělá či nedělá, samozřejmě nevíme. Na veřejnosti se snaží tuto problematiku pojímat s humorem.

"Kdybych měl mobil, nikdy by nepřestal vyzvánět. A když mi zvoní domácí telefon, nezvedám ho," žertoval před čtyřmi lety.

 

Právě se děje

Další zprávy