Jak se zbavit ropné skvrny u pobřeží USA? Zapálit ji

Andrej Brabec
28. 4. 2010 16:40
Havárie v Mexickém zálivu může být jednou z nejvážnějších v dějinách těžby ve Spojených státech

Washington - Americká pobřežní hlídka uvažuje o zapálení ropné skvrny, která od neděle ohrožuje část Mexického zálivu. Je nyní téměř tak veliká, jako činí rozloha ČR.

Kontrolovaný požár je jednou z variant, jež při její likvidaci připadá v úvahu. Ropa vytékající z potopené vrtné plošiny se již k pobřeží Louisiany přiblížila na vzdálenost 32 km.

Hrozí  navíc, že by havárie mohla přerůst v nejhorší ropný únik v americké historii. Za dne vyteče do moře přes 200 tisíc litrů suroviny.

Společnost, která ropnou platformu vlastní, se ji pokouší uzavřít za pomoci osmi dálkově ovládaných ponorek. Do dnešního dne bezúspěšně.

Je třeba jednat rychle

Pobřežní hlídka nemá v plánu zapálit ropnou skvrnu najednou. Místo požáru by vymezila pomocí ohnivzdorných zábran.

Nejednalo by se o první případ, kdy se únik ropy likviduje pomocí ohně. K této metodě se přistupuje v bažinatých oblastech, kde využití těžké techniky může napáchat závažné škody na přírodě.

Odborníci na životní prostředí dodávají, že zvířata prchnou před hořící skvrnou a nebudou tak postiženi vodou plnou ropy.

Do největší katastrofy ještě daleko

Kdyby havárie měla dosáhnout stejných rozměrů jako únik 49 milionů litrů suroviny, která v roce 1989 vytekla z ropného tankeru Exxon Valdez, musela by skvrna vytrvale růst po následujících osm měsíců.

I v případě, že nehoda takových rozměrů nedosáhne, mohla by mít ropa na ekologii pobřeží těžké následky.

Skvrna by na moři měla zůstat po následující tři dny. Z předpovědi počasí ale vyplývá, že by se vítr mohl otočit a poslat ji k pobřeží.

Pobřežní hlídka proto připravuje opatření i pro případ, že by skvrna k souši skutečně doplula. Jedním z nich je izolace ekologicky citlivých oblastí za pomoci speciálních nehořlavých zábran.

Předpokládá se, že ropa bude do uzavření plošiny nadále unikat do moře.

Pomůže nová metoda?

Skvrnu by se mohlo také podařit zapečetit pomocí kopulí, které se umístí nad unikající ropu. Ty by ropu zachytávaly a dopravovaly na hladinu, kde by ji mohly opětovně nákladat tankery.

Tento postup byl zatím využíván jen v mělké vodě a jeho aplikaci v těchto podmínkách bude možné vyzkoušet za dva až čtyři týdny.

Po výbuchu ropné plošiny je stále pohřešováno jedenáct dělníků. Jedna osoba, kterou výbuchy poranily, je hospitalizována.

Americká vláda si vyžádala prošetření případu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy