reklama
 
 

Jak se zbavit ropné skvrny u pobřeží USA? Zapálit ji

28. 4. 2010
Havárie v Mexickém zálivu může být jednou z nejvážnějších v dějinách těžby ve Spojených státech

Washington - Americká pobřežní hlídka uvažuje o zapálení ropné skvrny, která od neděle ohrožuje část Mexického zálivu. Je nyní téměř tak veliká, jako činí rozloha ČR.

Kontrolovaný požár je jednou z variant, jež při její likvidaci připadá v úvahu. Ropa vytékající z potopené vrtné plošiny se již k pobřeží Louisiany přiblížila na vzdálenost 32 km.

Hrozí  navíc, že by havárie mohla přerůst v nejhorší ropný únik v americké historii. Za dne vyteče do moře přes 200 tisíc litrů suroviny.

Společnost, která ropnou platformu vlastní, se ji pokouší uzavřít za pomoci osmi dálkově ovládaných ponorek. Do dnešního dne bezúspěšně.

Je třeba jednat rychle

Pobřežní hlídka nemá v plánu zapálit ropnou skvrnu najednou. Místo požáru by vymezila pomocí ohnivzdorných zábran.

Nejednalo by se o první případ, kdy se únik ropy likviduje pomocí ohně. K této metodě se přistupuje v bažinatých oblastech, kde využití těžké techniky může napáchat závažné škody na přírodě.

Odborníci na životní prostředí dodávají, že zvířata prchnou před hořící skvrnou a nebudou tak postiženi vodou plnou ropy.

Do největší katastrofy ještě daleko

Kdyby havárie měla dosáhnout stejných rozměrů jako únik 49 milionů litrů suroviny, která v roce 1989 vytekla z ropného tankeru Exxon Valdez, musela by skvrna vytrvale růst po následujících osm měsíců.

I v případě, že nehoda takových rozměrů nedosáhne, mohla by mít ropa na ekologii pobřeží těžké následky.

Skvrna by na moři měla zůstat po následující tři dny. Z předpovědi počasí ale vyplývá, že by se vítr mohl otočit a poslat ji k pobřeží.

Pobřežní hlídka proto připravuje opatření i pro případ, že by skvrna k souši skutečně doplula. Jedním z nich je izolace ekologicky citlivých oblastí za pomoci speciálních nehořlavých zábran.

Předpokládá se, že ropa bude do uzavření plošiny nadále unikat do moře.

Pomůže nová metoda?

Skvrnu by se mohlo také podařit zapečetit pomocí kopulí, které se umístí nad unikající ropu. Ty by ropu zachytávaly a dopravovaly na hladinu, kde by ji mohly opětovně nákladat tankery.

Tento postup byl zatím využíván jen v mělké vodě a jeho aplikaci v těchto podmínkách bude možné vyzkoušet za dva až čtyři týdny.

Po výbuchu ropné plošiny je stále pohřešováno jedenáct dělníků. Jedna osoba, kterou výbuchy poranily, je hospitalizována.

Americká vláda si vyžádala prošetření případu.

autor: Andrej Brabec | 28. 4. 2010

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama