Jak se budoval "komunistický ráj". Snímky z české komuny v Sovětském svazu

Jak se budoval "komunistický ráj". Snímky z české komuny v Sovětském svazu
Aerosáně, uprostřed Alois Klouda, který s nimi v drsných zimních podmínkách vozil těhotné ženy do porodnice.
Dechová kapela Reflektor. Čtvrtý zleva ve vrchní řadě houslista Václav Vuch.
Václav Vuch, zootechnik kolchozu Reflektor, člen jeršovského představenstva okresního výboru komunistické strany před svým vykonstruovaným obviněním, zatčením, mučením a zastřelením.
Většina internacionálních společenství (komun) v SSSR se rozpadla do konce 20. let minulého století. Komuna Reflektor byla počátkem 30. let přetvořena na obyčejný sovětský kolchoz, v němž zůstalo pouze několik českých rodin, které se neměly kam vrátit.
Foto: Archiv Alexeje Golicyna / Gulag.cz
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
12. 6. 2020 13:35
Do Sovětského svazu odjížděly ve dvacátých letech minulého století tisíce nadšených Čechů a Slováků s velkým snem vybudovat ráj na zemi. Jejich komuny postavily - nehledě na velmi drsné podmínky - prosperující továrny, mlýny, elektrárny i pivovary. Jejich sen se přesto zhroutil. Při stalinských represích byli ožebračeni, vězněni i vražděni. Podívejte se na příběh české komuny Reflektor.
 

Právě se děje

před 40 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy