Jak Puškin s Lukašenkem tančí běloruský valčík

Roman Staněk
5. 3. 2008 9:00
Malíř-provokatér se diktátora nebojí

Minsk/Bobr - Řízl se a dlaní od krve udělal vprostřed bílého plátna dlouhou krvavou čáru. Vytvořil tak obraz - zakázanou vlajku svého národa.

Vzal štětec a namaloval Poslední soud. Lidé se podivili, jeden z hříšníků v pekle totiž nápadně připomíná prezidenta jeho země.

Aleksandr Puškin je běloruský malíř a performer a s legendárním ruským básníkem a dramatikem jej nespojuje pouze jméno, ale také boj proti autoritářské moci.

Ač nosí ruské příjmení, Rusy ze srdce nesnáší. Myslí si, že v důsledku sovětizace a rusifikace zaniká běloruská kultura a tradice, a proto sám raději hovoří bělorusky. Tedy jazykem, který se ve školách nevyučuje.

Nad domem mu visí bílá vlajka s červeným pruhem, symbol svobodného a demokratického Běloruska, který prezident Lukašenko před časem nechal nahradit novou státní vlajkou.

Provokatér Puškin je hrdinou nového dokumentárního filmu polského režiséra Andrzeje Fidyka s názvem Běloruský valčík. Ten mohou diváci spatřit v rámci festivalu Jeden svět v pražských kinech Lucerna a Atlas.

Ruce Bělorusů - jedna z povolených výstav Aleksandra Puškina
Ruce Bělorusů - jedna z povolených výstav Aleksandra Puškina | Foto: Repro archiv umělce

Mistr "performer"

Jeho originální boj s diktaturou začal už v roce 1989, tedy mnohem dříve, než se ujal moci současný prezident.

A jak říká, i kdyby Alexandr Lukašenko padl, najde si další nepřátele, proti kterým hodlá bojovat. Jedním z nich je například pornografie, která podle něj špiní běloruský národ.

Nejen doma, ale také za hranicemi však Puškin získává kladné body především za své výstupy proti současnému režimu.

Jeho kontroverzní díla jej už přivedly k soudu, tajná policie o něm vede podrobné záznamy. Jeho jméno se neobjevuje v běloruských magazínech, jeho výstavy jsou výjimkou - jako například, když v minském paláci umění uspořádal výstavu "Ruce Bělorusů", na kterou se přišel podívat i ministr kultury.

Jednalo se o výstavu jednoduchých fotografií. Puškin fotil ruce svých přátel zabalené v červenozeleném ostnatém drátu, tedy v národních barvách lukašenkovské éry. Podle Puškina výstavu režim povolil jen proto, aby nemohl nikdo tvrdit, že v Bělorusku neexistuje demokracie.

Čtěte také: Lukašenko povolil po letech rockovou hudbu

Dům jako z pohádky

Osobní válku s režimem, který označuje za neostalinistický, vede ze své "bašty" v osadě Bobr, asi 120 km od hlavního města Minsku. Jeho dřevěný dům stojí na kopci a díky zakázané vlajce je poznat už z dálky.

Až uvnitř však chalupa odkrývá své poklady. Na zdech visí Puškinovy provokativní obrazy, v knihovně leží díla běloruských autorů. Nechybí knihy Vasyla Bykava, partyzána a bojovníka proti stalinismu a komunismu.

Puškin zde bydlí s manželkou a dvěma dětmi. V domě je piáno, místnost s obrazy, pracovna s výhledem na řeku. Také v kuchyni se udržují tradice, žena často vaří tradiční běloruské pokrmy, jako v hliněné míse zapékané brambory s cibulí. Už třináct let žijí ve svobodném vakuu, které ostře kontrastuje se světem represí, nesvobody a zatýkání. 

Film Běloruský valčík je o lidech, kteří se v Bělorusku stále nebojí postavit režimu, i když je to stojí mnoho sil a někdy i ztrátu svobody.

Čtěte také: Jak se žije disidentům v běloruském GULAGu

Běloruský valčík (Belarusian Waltz) / Andrzej Fidyk / Norsko, Polsko, USA / 2007 / 74 min. / 09.03.2008, 14:00, Atlas, Praha / 13.03.2008, 19:30, Atlas, Praha /

Zdroje: Archiv Aleksandra Puškina, festival Jeden svět, Gazeta Wyborcza, Reuters

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy