Jak proti skupování zboží ve Venezuele? Skenery prstů

ČTK ČTK
8. 3. 2015 9:11
Deset let trvající státní kontrola cen zničila místní výrobu a láká pašeráky, kteří mohou skoupené zboží se značnými zisky znovu prodat na černém trhu nebo v Kolumbii.
Nejen poloprázdné obchody, ale i časté výpadky elektřiny - to je Venezuela posledních měsíců.
Nejen poloprázdné obchody, ale i časté výpadky elektřiny - to je Venezuela posledních měsíců. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuela začne v supermarketech po celé zemi instalovat zhruba 20 000 snímačů prstů ve snaze zabránit skupování základních druhů zboží.

Právě panické a spekulantské skupování vláda považuje za příčinu dlouhých front a všeobecného nedostatku základních druhů zboží. Podle odborníků je ale vina spíše na straně špatného ekonomického vedení země, napsala agentura AP.

Venezuela, která je bohatá na ropu, už celé měsíce postupně zavádí přídělový systém ve státních supermarketech podél západní hranice s Kolumbií, kde představuje značný problém skupování zboží za státem kontrolované ceny a jejich pašování do Kolumbie.

V sobotu uvedl venezuelský prezident Nicolás Maduro, že sedm velkých soukromých řetězců souhlasilo s dobrovolným zavedením snímačů otisků prstů. "Prosím všechny občany o pochopení. Je třeba si uvědomit, že tu dochází ke spoustě manipulací," řekl Maduro.

Ekonomové jsou ale přesvědčeni, že tyto snahy selžou. Podle jejich názoru deset let trvající státní kontrola cen zničila místní výrobu a láká pašeráky, kteří mohou skoupené zboží se značnými zisky znovu prodat na černém trhu nebo v Kolumbii.

Pokles světových cen ropy o téměř polovinu od listopadu loňského roku zmenšuje přísun dolarů do země. Ty jsou přitom potřeba k dovozu čehokoli od mléka až po automobily. Ropa představuje 95 procent veškerého venezuelského vývozu.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy