Jak na nezaměstnanost? Prezident Francie láká mladé na vojnu

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 5. 2015 16:39
Díky armádní službě se mají mladí Francouzi naučit kázni, píli a slušnému chování, což je zvýhodní na pracovním trhu. Výměnou za to získá stát vycvičené záložníky.
Branná povinnost ve Francii není už bezmála dvě desetiletí. Ilustrační foto.
Branná povinnost ve Francii není už bezmála dvě desetiletí. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Najít uplatnění na pracovním trhu je pro mladé Evropany stále větší problém, Francouze nevyjímaje.

Šél Elysejského paláce Francois Hollande proto nabízí sociálně slabým příslušníkům nastupující generace, kteří nemohou najít uplatnění, dočasné východisko.

Osamostatnění mohou o šest až dvanáct měsíců odložit, stát se o ně postará a ještě je něco naučí.

Má to ale háček. Nabízená pomocná ruka je navlečena do vojenského rukávu.

Bezprizorní Francouzi ve věku od osmnácti do pětadvaceti let mají - téměř dvě desetiletí po zrušení branné povinnosti - nově možnost narukovat k dobrovolnickým sborům. 

Prozatím byla v zemi galského otevřena tři náborová centra, která jsou připravena přijmout až tisíc dobrovolníků. V příštím roce by se pak měly řady dobrovolných sborů díky čtyřem novým centrům zdvojnásobit. 

Prezident i vláda doufají, že armádní disciplína naučí mladé občany z problémových rodin kázni, celkově je zocelí a v průběhu služby jim umožní rekvalifikaci.

"Mladí jsou pro nás to nejdůležitější," vysvětlil Hollande podle serveru France 24 před tím, než oznámil, že nezaměstnanost dosáhla rekordní úrovně 3,51 milionu lidí. Pro srovnání; Francie má přibližně 65,5 milionu obyvatel.

Kromě vojenského výcviku se budou mladí dobrovolníci učit zásadám slušného chování, píli a spolehlivosti, základům podnikání či péči o nemocné a handicapované.

Stát na oplátku získá tisíce záložníků schopných v případě potřeby pozvednout zbraň nebo pomoci při živelních pohromách.

 

Právě se děje

Další zprávy