Izrael izoluje nemocné v hotelech. Čeká na efekt lockdownu a má jasný plán rozvolnění

Martin Novák Martin Novák
13. 10. 2020 9:31
Izrael zasáhla druhá vlna pandemie nemoci covid-19 tak tvrdě, že musel přistoupit k úplnému umrtvení ekonomiky, takzvanému lockdownu. Přísná opatření, která nařizují lidem nevzdalovat se kilometr od bydliště, mají vypršet tento týden. Zatím není jasné, co bude dál. Zda některá opatření vláda zmírní.
Ortodoxní Židé během svátku Sukot.
Ortodoxní Židé během svátku Sukot. | Foto: Reuters

Tomi Šved, rodák ze slovenského Humenného, bydlí na předměstí Tel Avivu a v Izraeli žije od roku 1968. V telefonickém rozhovoru popisuje, že v zemi je zavřené všechno kromě lékáren a některých potravin.

"Je omezený pohyb, víc než deset lidí nesmí být na jednom místě. Roušky jsou povinné i venku. Za její nenošení jsou obrovské pokuty. Jedinou výjimkou je, když si někdo jde ráno zaběhat, ale musí běžet sám," říká deníku Aktuálně.cz.

K drastickým opatřením izraelský kabinet sáhl 18. září poté, co se počet lidí nakažených koronavirem začal prudce zvyšovat. Zavřené jsou školy, naopak banky zůstaly otevřené. "Máme mírné důvody k optimismu, ale je ještě příliš brzy říci, že opatření zafungovala," uvedl na Twitteru premiér Benjamin Netanjahu.

Ministerstvo zdravotnictví připravilo osmibodový plán, který má podle deníku Haaretz trvat do února. Každá fáze přitom zabere asi dva týdny. Rozhodující roli při přechodu mezi jednotlivými fázemi sehrají dvě čísla: počet nově nakažených a reprodukční číslo R, jež udává, kolik dalších lidí nakazí jeden infekční člověk. Pokud počet nově nakažených klesne za den pod dva tisíce a číslo R se dostane na 0,8, s rozvolňováním se začne už ve čtvrtek nebo nejpozději v neděli.

"Poslední dva až tři dny křivka klesá, ale pořád jsou čísla vysoká. Dělají se ovšem rychlé testy. Na výsledek se nečeká dva dny, ale známý je hned. Je to však drahé, tyto testy se dělají hlavně zdravotníkům a v domovech seniorů," vysvětluje Tomi Šved.

Izolace v hotelech

Návrh na izolování některých nakažených v hotelech, který nedávno přednesl český ministr zdravotnictví Roman Prymula, v Izraeli už funguje. Podle Tomiho Šveda pobyt v hotelech platí stát.

Problémem při zvládání epidemie v Izraeli je především ultraortodoxní komunita. Její část nařízení odmítá a nedodržuje, navíc její příslušníci žijí v početných rodinách v malých bytech. Právě v této komunitě se nákaza šíří nejrychleji a nejvíce.

"Izrael je země hodně heterogenní. Jsou tu lidé původem z Ruska, Česka, Maroka, Indie, jednoduše z různých koutů světa. Všichni mají své určité zvyky a hodně žijí uvnitř svých komunit," popisuje Šved s tím, že ultraortodoxní Židé jsou specifická skupina obyvatel. "Ti nejradikálnější z nich vlastně stát neuznávají, a tak se nehodlají ani řídit jeho nařízeními. Ačkoliv pomoc od něj berou," dodává.

Podle něj jde také o politický problém. "Policie proti těmto ultraortodoxním, kteří nařízení nerespektují, nezasáhne. Proč? Protože představují vlivnou voličskou skupinu a nehlasovali by už pro ty strany, které jsou teď ve vládě. To je v Izraeli problém, politika se míchá do rozhodnutí, která mají být učiněna na profesionální bázi," říká Izraelec Šved.

Video: Izraelci v lockdownu se bouří

Izraelci v lockdownu se bouří: Pokud nám vláda nedá možnost žít, vezmeme si ji sami. | Video: Reuters

Ministerstvo financí židovského státu zároveň navrhuje, aby vláda dovolila obnovit provoz firmám, ve kterých nedochází ke kontaktu se zákazníky nebo které zaměstnávají méně než deset lidí. Možnost částečných uzávěr ohnisek, ve kterých se nákaza rychle šíří, kabinet už dříve odmítl. "Izrael je malá a hustě osídlená země. Lokální uzavření by tady nefungovala," řekl vládní zdroj agentuře Reuters.

Podle nedělní bilance ministerstva zdravotnictví se v devítimilionovém Izraeli nakazilo od začátku epidemie přes 290 tisíc lidí, 1980 jich zemřelo.

Izraelci jsou zvyklí, že jim někdo velí. Nediskutuje se o zavíračkách hospod, říká velvyslanec Stropnický

V Izraeli jsou omezení značná. Jsou tu zvyklí na mimořádné stavy nebezpečí a na to, že jim někdo velí, říká izraelský velvyslanec Martin Stropnický | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 4 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy