Jak kolabují jihoafrické nemocnice: Z lékařů se staly pradleny, ze sester uklízečky

ČTK ČTK
22. 7. 2020 12:16
Klíčoví zdravotníci v jihoafrické provincii Západní Kapsko buď stávkují, nebo se potýkají s vlastním onemocněním covidem-19. Kvůli nedostatku personálu musí zdravotní sestry v Port Elizabeth také uklízet a lékaři si prát uniformy. Na přeplněné porodnici přibývá porodů už mrtvých dětí. Stanice BBC o tom informovala v reportáži z tamní nemocnice, kde podle ní panuje hororová situace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Lékaři, odbory a ředitelství se tahají o mizivé zdroje a jeden z lékařů situaci charakterizoval jako naprostý kolaps hluboce prohnilého systému. Jihoafrická republika hned na začátku epidemie zavedla ekonomicky devastující uzávěru. Přesto nyní čelí nové vlně onemocnění.

"Panuje velký strach a duševní i fyzická únava. Pracovali jsme v minimálním obsazení už před covidem a teď nám ubylo dalších 30 procent lidí," řekl doktor John Black. Podle něj epidemie poukázala na závažné nedostatky celého systému.

Black je v sedmimilionové provincii jedním ze dvou odborníků na infekční choroby a jako jediný byl ochoten nechat zveřejnit své jméno, ostatní hovořili jenom anonymně. Popsali "válečnou situaci" panující v Livingstonově nemocnici, kde odpady i krev špiní podlahy, není dost ochranných pomůcek, kyslíku, sanitek, ventilátorů a kde pacienti spí přikrytí novinami. V otevřené kanalizaci jsou vidět krysy živící se odpadky.

Zdravotní sestry chodí se strachem do práce, čeká je kromě vlastní práce také uklízení, zmatek a všechna oddělení zaplavená těhotnými ženami. "Osobně jsem byl u porodu dvou mrtvých dětí a je toho víc. Je to velmi nezvyklé, když několik rodiček a dětí zemře za jediný týden v jedné nemocnici," řekl jeden medik. Příčinou je téměř jistě závažný nedostatek personálu, kvůli němuž těhotné, které potřebovaly chirurgickou pomoc, musely čekat i několik dní a mnohé jen na podlaze na chodbě.

Aktivní role odborů

Vinu na sebe nyní svalují jednotlivé sekce zdravotnického systému. Livingstonovu nemocnici už rok a půl nikdo neřídí, předchozí management byl propuštěn kvůli údajné korupci. "Jsme bez vedení," řekl Black. Odbory jsou za koronaviru v Port Elizabeth mimořádně aktivní. Úklidové čety, zaměstnanci prádelen i někteří ošetřovatelé postupně stávkují.

Odbory se podílely na uzavření menších klinik, kde se objevil koronavirus, což vytvořilo neúnosný tlak na tři největší nemocnice. Představitelé odborů tvrdí, že situace nezneužívají, a poukazují na vyčerpanost zdravotníků, kteří musejí uklízet a někdy i vařit. Stávku podporuje také část lékařů, protože personál nezbytný při řešení epidemie je na pokraji svých sil. Livingstonova nemocnice má nyní k dispozici jenom třetinu potřebných zaměstnanců.

Provinční vláda tvrdí, že problémy mají kořeny ještě v apartheidu, kdy systém nebyl dostatečně financován. Poukazuje na fakt, že německý Volkswagen vybudoval v Port Elizabeth polní nemocnici, ale lékaři v Livingstonově nemocnici jsou skeptičtí. "Mají tam 1200 lůžek, ale jen 200 s připojením na kyslík a k dispozici je personál schopný obsloužit jen 30 lůžek," sdělil jeden z lékařů. Zařízení prý bylo otevřeno předčasně a úřady se do něj snaží odlákat personál z Livingstonovy nemocnice a dalších.

Neznepřátelit si nadřízeného

Německá nemocnice jenom poukázala na neschopnost místních úřadů krizi řešit. Provinční zdravotnický odbor je považován za natolik neschopný, že investoři, kteří mají peníze a chtějí pomoci, odmítají vyjednávat přímo s ním. "Nic přes ně nemůžete zařizovat, protože všechno zmizí. Je to naprosto nefunkční a nemají žádné peníze," sdělil jeden zdroj.

Jeden lékař prohlásil, že převládá kultura "neznepřátelit si nadřízeného", takže lidé raději mlčí a předstírají, že je vše v pořádku. Zaměstnance Livingstonovy nemocnice je nyní možné rozdělit do tří skupin.

První tvoří malý počet těch, kdo navzdory riziku stále chodí do práce a mají hluboký smysl pro povinnost. "Nemohu to vzdát, máme tam rodiny, děti, matky," řekla o pacientech jedna zdravotnice. Ve druhé skupině jsou lidé pohlcení strachem, kteří už do práce chodit nechtějí. "Nejsou neochotní, ale bojí se," řekl o nich jeden z lékařů. Třetí, největší je skupina nespokojenců pasivně i aktivně agresivních. "V jejich případě už pocit altruismu a povinnosti vymizel; a bylo to už dávno," sdělil jeden ze zdrojů BBC.

Podívejte se na rozhovor DVTV. Čech uvízl v Africe: Místní se nás bojí, křičí koronavirus

Křičí na nás koronavirus, zavolali nás policii, v nemocnici nám nedali ani napít. Zatím nevíme, kdy se dostaneme zpět, říká Marek Jelínek z Ugandy. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Počet plně zaměstnaných lidí v zemědělství klesl za 20 let téměř o polovinu, uvedl ČSÚ

Pracovníků v zemědělství ubylo za 20 let o 26,9 procenta na 176 815 lidí. Po přepočtení na plně zaměstnané jde o úbytek o 45,3 procenta na 95 372 osob. Na úterní tiskové konferenci ohledně zemědělského sčítání, tedy tzv. Agrocenzu, zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ). V podnicích fyzických osob se zvýšil počet rodinných pracovníků o 4,3 procentního bodu na 38,9 procenta.

Snížila se naopak výměra některých plodin jako pšenice či ječmene na úkor plodin pěstovaných mimo jiné na technické účely, jako jsou kukuřice nebo řepka. "Od roku 2000 se snížil podíl orné půdy ze 75,9 procenta na 70,8 procenta, naopak podíl trvalých travních porostů vzrostl z 22,8 procenta na 28 procent. Rozšířily se výměry vinic, naopak ubylo chmelnic a ovocných sadů. Z plodin pěstovaných na orné půdě přibyly plochy oseté kukuřicí, řepkou nebo sójou na úkor pšenice, ječmene, plodin sklízených na zeleno nebo brambor," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Rekordman SP ve skocích na lyžích Schlierenzauer ukončil kariéru

Vítěz rekordních 53 závodů Světového poháru ve skocích na lyžích Rakušan Gregor Schlierenzauer ukončil kariéru. Jednatřicetiletý mistr světa, olympijský vítěz a dvojnásobný šampion SP, který se po nepovedené předchozí sezoně nedostal do reprezentace, to oznámil na svém webu.

Další zprávy