Daně, výpalné i těžba ropy. Podívejte se, odkud plynuly peníze k Islámskému státu

Radim Klekner Tomáš Kunc Radim Klekner, Tomáš Kunc
30. 3. 2018 13:51
Když byl tzv. Islámský stát na vrcholu moci, činil jeho roční obrat téměř dvě miliardy dolarů (v přepočtu 41 miliard korun). Kromě příjmů z daní a těžby ropy a zemního plynu putovaly do pokladny IS také mnohamilionové částky od jeho sympatizantů, jejichž výši nelze ani zjistit. V roce 2016 byly příjmy Islámského státu podle odhadů londýnského Mezinárodního centra pro studium radikalizace a politického násilí (ICSR) už jen něco mezi 500 a 850 miliony dolarů. A předpokládá se, že jejich zdroje se ztrátou dobytých území dál prudce vysychají.
Foto: Aktuálně.cz

Daně, výpalné, konfiskace

Největší část příjmů Islámského státu tvořil výběr daní nebo jednoduše zabavování majetku. Ročně mu v letech 2014 a 2015 přinesly v Sýrii a Iráku 680 milionů dolarů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy