Z premiantů jsou průšviháři. Jak Izrael, Česko a Ukrajina čelí druhé vlně pandemie

Martin Novák Martin Novák
14. 9. 2020 13:56
Izraelskou vládu čeká v úterý diplomatický triumf. Premiér Benjamin Netanjahu míří do USA, kde podepíše dohodu o navázání diplomatických styků se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem. Velká událost pro Izrael, protože počet arabských států, které ho uznávají, se rozšíří ze dvou na čtyři: dosud s ním uzavřely dohodu jen Egypt a Jordánsko. Mezinárodní úspěch se ale mísí s vážnými problémy doma.
Život v Izraeli se zastaví. Země vyhlásí na tři týdny celostátní karanténu. | Video: Reuters

Izrael nezvládá druhou vlnu epidemie koronaviru, a vláda proto znovu zavádí od tohoto týdne tvrdá opatření. Většina z nich začne platit v pátek ve 14:00. 

Zavřou se školy, restaurace a všechny obchody s výjimkou potravin a lékáren. Lidé budou mít zakázáno vzdálit se od svého domova dál než 500 metrů s výjimkou případů, kdy je to nezbytně nutné. Je to jako návrat k jaru, kdy židovský stát přijal velmi přísná omezení pohybu obyvatel jako jedna z prvních zemí světa.

Vláda a krizový štáb už neviděly jinou možnost, jak prudký nárůst nakažených zastavit. V uplynulých dnech jich přibývalo přes čtyři tisíce denně, přitom Izrael má devět milionů obyvatel. Tedy méně než Česká republika.

Na jaře a v létě měl přitom Izrael v poměru k počtu obyvatel méně nemocných i mrtvých než většina evropských zemí. Nyní patří mezi nejhorší. Podnikatelé a obchodníci ale protestují, že nové restrikce jim zničí byznys.

Kdo selhal?

"Lékařští experti mi řekli, že s virem je to jako se hrou na akordeon. Varují, že poroste počet těžce nemocných pacientů, jak se přiblíží zimní měsíce," uvedl premiér před odletem do Spojených států. Všechny Izraelce vyzval, ať nosí roušky a dodržují předepsané rozestupy.

Na tiskové konferenci se Netanjahu dostal do konfliktu s novinářkou, která se ptala, kdo je zodpovědný za selhání při druhé vlně. "To říkáte vy, že jde o selhání. Hovořil jsem o tom, jak jsme zvládli začátek epidemie a jak jsme úspěšně otevřeli ekonomiku. Rozhodně existují i úspěchy," uvedl rozčilený premiér. "Ne, neselhali jsme," odpověděl na další otázku.

V karanténě je kvůli nákaze ministr zdravotnictví Juli Edelstein. "Snažil jsem se tři měsíce vyhnout uzavření země, ale v současnosti nelze konat jinak. Všichni musí dodržovat předepsaná pravidla, jinak budou opatření k ničemu. Pokud je budeme všichni dodržovat, uvidíme světlo na konci tunelu," prohlásil Edelstein.

"Museli jsme jednat, protože nemocnice už hlásí, že hrozí přeplnění pacienty," řekl k tomu zvláštní vládní pověřenec pro boj s koronavirem Ronni Gamzu. Podle izraelského listu Jerusalem Post se proti celostátní karanténě otevřeně postavil ministr financí Israel Katz, který tvrdí, že ekonomické následky budou katastrofální. Ministerstvo financí uvedlo, že třítýdenní uzávěra bude zemi stát 6,5 miliardy šekelů, což je v přepočtu více než 42 miliard korun.

Od začátku pandemie zemřelo v Izraeli s covidem-19 nebo na covid-19 přes 1110 lidí.

"Průšviháři" v Evropě

Blízkovýchodní země je v podobné situaci jako Česká republika. Ta na jaře a v létě měla ve srovnání s mnoha jinými zeměmi méně nakažených i zemřelých na covid-19, ale od začátku září se situace prudce zhoršuje. V sobotu přibylo v České republice rekordních 1541 nakažených, nyní jich je dohromady téměř 14 tisíc. V neděli klesl denní přírůstek pod 800.

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula to označil za druhou vlnu. Za 14 dnů až tři týdny může podle něj být v nemocnicích stejný počet hospitalizovaných jako na jaře.

Premiér Andrej Babiš (ANO) to přičítá "společenskému tlaku" na uvolnění opatření na přelomu jara a léta. "U nás byla jasná společenská situace, že jsme všichni chtěli rozvolnit," řekl v neděli. Na rozdíl od Netanjahua ale český premiér říká, že Česká republika si další tvrdá restriktivní opatření jako na jaře už nemůže dovolit.

K pondělí 14. září zemřelo na covid-19 nebo s touto nemocí podle oficiálních údajů českého ministerstva zdravotnictví 456 osob.

K zemím, které na jaře epidemii dobře zvládly, ale teď jsou ve špatné situaci, patří také Ukrajina.

Na jaře přijala přísná opatření, včetně omezení hromadné dopravy a úplného uzavření provozu metra. Letní rozvolnění ale přineslo nárůst počtu případů. Rekordní byl pátek 10. září s 3144 pozitivně testovanými. Ukrajina proto znovu uzavřela hranice pro cizince.

"Nemáme jinou možnost než dodržovat pravidla a respektovat novou realitu. Nosit roušky, udržovat rozestupy od sebe navzájem a mýt si ruce," uvedl v televizi ministr zdravotnictví Maksym Stěpanov. Podle něj ale mnoho lidí nedodržuje doporučení lékařů ohledně nošení roušek a rozestupů. Na Ukrajině od začátku pandemie zemřelo s covidem-19 nebo na covid-19 skoro 3100 lidí. Země má 42 milionů obyvatel.

Šerý: Už je pozdě, virus jsme si z ciziny přitáhli zpět

Nárůstu nakažených jsme se mohli vyhnout, kdybychom pohlídali hranice v létě. Kostky jsou vrženy, zadělali jsme si na velký průšvih, říká expert. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy