Jak Írán popravil známého sportovce: Rodina ho nesměla vidět, na těle měl známky bití

Martin Novák Martin Novák
25. 9. 2020 16:14
Řeckořímský zápas je v Íránu mimořádně populárním sportem. Zápasníci jsou národními celebritami, a pokud íránští sportovci získávají na olympijských hrách medaile, bývá to často právě v zápasech na žíněnce. Tisíce mladých Íránců trénují v posilovnách a fitness centrech se snem, že jednou budou reprezentovat.
Navíd Afkarí. Íránský šampión v řeckořímském zápase. Popraven letos 12.září.
Navíd Afkarí. Íránský šampión v řeckořímském zápase. Popraven letos 12.září. | Foto: wikimedia

O to víc šokující byla na začátku září zpráva, že popravčí četa ukončila život sedmadvacetiletého zápasníka Navída Afkarího. V Íránu to byl známý sportovec a mistr republiky, v roce 2018 se účastnil protivládních demonstrací a kritizoval režim. I přes protesty ze zahraničí a žádosti o milost z celého světa jej soudce ve městě Šíraz odsoudil k nejvyššímu trestu. Porota dospěla k závěru, že během protestů spáchal vraždu.

Spojené státy v pátek oznámily přijetí sankcí proti všem, kteří se na odsouzení sportovce podíleli. Proti soudcům, kteří vyřkli rozsudek, proti vyšetřovatelům případu i vedení věznic, kde Afkarího zadržovali. A mučili, jak ukázal audiozáznam, který někdo z věznice tajně nahrál a zveřejnil na internetu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Afkarího týrali ve věznici Adelabád a donutili jej k přiznání, že při demonstraci napadl a zavraždil člověka. Odsouzen byl také za urážku nejvyššího vůdce ajatolláha Chameneího a za ohrožení bezpečnosti země.

"Spojené státy jsou rozhodnuté hnát k odpovědnosti ty, kteří upírají lidem v Íránu svobodu a spravedlnost. Zavádíme sankce proti všem, kteří odsoudili Navída Afkarího k smrti. Včetně soudce, který přečetl rozsudek," oznámil zvláštní vyslanec prezidenta Trumpa pro otázky Íránu Eliott Abrams. Muž, který byl v osmdesátých letech poradcem tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana a podílel se na formování americké zahraniční politiky v posledních letech studené války.

Známky bití

Člověkem, kterého zápasník při protestech v roce 2018 údajně zavraždil, je podle obžaloby příslušník ostrahy vodárenské společnosti Hasan Turkmán. Soud zamítl jeho odvolání i prohlášení, že vyšetřovatelé na něm doznání vynucovali násilím. Afkarího právník tvrdí, že nikdo neprokázal jeho vinu, a navíc mu soud nepovolil setkat se před popravou s rodinou.

Nejbližší členové rodiny jej mohli vidět po popravě, ale jen tvář, nikoliv tělo. Podle nich měl Afkarí zlomený nos a na tváři jasné známky bití. Objevila se dokonce spekulace, že vyšetřovatelé jej ubili k smrti a rozsudek byl později vynesen kvůli zamaskování mučení.

Turkmán byl podle týmu, který hájil zápasníka, zároveň příslušníkem Revolučních gard, ozbrojených složek, které režim nasazuje na potlačování demonstrací a pronásledování opozice. Právník Afkarího řekl, že soud se řídil pouze dvěma svědectvími, z nichž ale žádné nebylo průkazné a nedokazovalo zápasníkovu spojitost se smrtí Turkmána.

"Popravili nevinného"

Zastánci zápasníka tvrdí, že šlo o politický proces s cílem zastrašit opozici, protože Afkarí byl otevřeným odpůrcem režimu. Ačkoliv ulice v Šírázu, kde se incident odehrál, je sledována průmyslovou kamerou, soud si záznamy nevyžádal.

Íránský ministr zahraničí Muhammad Zaríf tvrdí, že jeho země má nezávislé soudnictví a vláda soudcům do práce nezasahuje. "Tento pán byl popraven kvůli vraždě, ne kvůli účasti na demonstracích," odpověděl Zaríf na kritiku.

Mezi těmi, kdo vyzývali Írán k udělení milosti, byl také prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Afkarí se nejdříve přiznal, ale pak svá slova odvolal s tím, že jej fyzicky týrali.

Z vězení poté někdo propašoval Afkarího prohlášení před smrtí: "Pokud mě popraví, chtěl bych, aby všichni věděli, že popravili nevinného člověka, i když udělal vše pro to, aby byl vyslyšen."

Video: Klíčová dohoda na Blízkém východě? USA budují frontu proti Íránu

Dohoda mezi Izraelem a Spojené arabské emiráty je důležitá, SAE mohou být jen pokusný balonek Saudů, říká bývalý velvyslanec v Izraeli Žantovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy