Jak Írán popravil známého sportovce: Rodina ho nesměla vidět, na těle měl známky bití

Martin Novák Martin Novák
25. 9. 2020 16:14
Řeckořímský zápas je v Íránu mimořádně populárním sportem. Zápasníci jsou národními celebritami, a pokud íránští sportovci získávají na olympijských hrách medaile, bývá to často právě v zápasech na žíněnce. Tisíce mladých Íránců trénují v posilovnách a fitness centrech se snem, že jednou budou reprezentovat.
Navíd Afkarí. Íránský šampión v řeckořímském zápase. Popraven letos 12.září.
Navíd Afkarí. Íránský šampión v řeckořímském zápase. Popraven letos 12.září. | Foto: wikimedia

O to víc šokující byla na začátku září zpráva, že popravčí četa ukončila život sedmadvacetiletého zápasníka Navída Afkarího. V Íránu to byl známý sportovec a mistr republiky, v roce 2018 se účastnil protivládních demonstrací a kritizoval režim. I přes protesty ze zahraničí a žádosti o milost z celého světa jej soudce ve městě Šíraz odsoudil k nejvyššímu trestu. Porota dospěla k závěru, že během protestů spáchal vraždu.

Spojené státy v pátek oznámily přijetí sankcí proti všem, kteří se na odsouzení sportovce podíleli. Proti soudcům, kteří vyřkli rozsudek, proti vyšetřovatelům případu i vedení věznic, kde Afkarího zadržovali. A mučili, jak ukázal audiozáznam, který někdo z věznice tajně nahrál a zveřejnil na internetu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že Afkarího týrali ve věznici Adelabád a donutili jej k přiznání, že při demonstraci napadl a zavraždil člověka. Odsouzen byl také za urážku nejvyššího vůdce ajatolláha Chameneího a za ohrožení bezpečnosti země.

"Spojené státy jsou rozhodnuté hnát k odpovědnosti ty, kteří upírají lidem v Íránu svobodu a spravedlnost. Zavádíme sankce proti všem, kteří odsoudili Navída Afkarího k smrti. Včetně soudce, který přečetl rozsudek," oznámil zvláštní vyslanec prezidenta Trumpa pro otázky Íránu Eliott Abrams. Muž, který byl v osmdesátých letech poradcem tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana a podílel se na formování americké zahraniční politiky v posledních letech studené války.

Známky bití

Člověkem, kterého zápasník při protestech v roce 2018 údajně zavraždil, je podle obžaloby příslušník ostrahy vodárenské společnosti Hasan Turkmán. Soud zamítl jeho odvolání i prohlášení, že vyšetřovatelé na něm doznání vynucovali násilím. Afkarího právník tvrdí, že nikdo neprokázal jeho vinu, a navíc mu soud nepovolil setkat se před popravou s rodinou.

Nejbližší členové rodiny jej mohli vidět po popravě, ale jen tvář, nikoliv tělo. Podle nich měl Afkarí zlomený nos a na tváři jasné známky bití. Objevila se dokonce spekulace, že vyšetřovatelé jej ubili k smrti a rozsudek byl později vynesen kvůli zamaskování mučení.

Turkmán byl podle týmu, který hájil zápasníka, zároveň příslušníkem Revolučních gard, ozbrojených složek, které režim nasazuje na potlačování demonstrací a pronásledování opozice. Právník Afkarího řekl, že soud se řídil pouze dvěma svědectvími, z nichž ale žádné nebylo průkazné a nedokazovalo zápasníkovu spojitost se smrtí Turkmána.

"Popravili nevinného"

Zastánci zápasníka tvrdí, že šlo o politický proces s cílem zastrašit opozici, protože Afkarí byl otevřeným odpůrcem režimu. Ačkoliv ulice v Šírázu, kde se incident odehrál, je sledována průmyslovou kamerou, soud si záznamy nevyžádal.

Íránský ministr zahraničí Muhammad Zaríf tvrdí, že jeho země má nezávislé soudnictví a vláda soudcům do práce nezasahuje. "Tento pán byl popraven kvůli vraždě, ne kvůli účasti na demonstracích," odpověděl Zaríf na kritiku.

Mezi těmi, kdo vyzývali Írán k udělení milosti, byl také prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. Afkarí se nejdříve přiznal, ale pak svá slova odvolal s tím, že jej fyzicky týrali.

Z vězení poté někdo propašoval Afkarího prohlášení před smrtí: "Pokud mě popraví, chtěl bych, aby všichni věděli, že popravili nevinného člověka, i když udělal vše pro to, aby byl vyslyšen."

Video: Klíčová dohoda na Blízkém východě? USA budují frontu proti Íránu

Dohoda mezi Izraelem a Spojené arabské emiráty je důležitá, SAE mohou být jen pokusný balonek Saudů, říká bývalý velvyslanec v Izraeli Žantovský. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy