Jak hlídat 180 míst pod zemí? Moskva zváží, co s metrem

Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz
30. 3. 2010 9:10
V Rusku byl vyhlášen státní smutek po pondělních bombových útocích na moskevské metro.
Foto: Jiří Just

Moskva (Od spolupracovníka Aktuálně.cz) - Šok, který v ruské metropoli vyvolaly teroristické útoky, začíná pomalu odeznívat.

Přestože je v moskevském metru cítit stísněná atmosféra a lidé se častěji ohlíží po podezřele velkých taškách, podzemka je jako každý jiný den zaplněna cestujícími.

Zprovozněny byly dokonce už stanice, kde došlo k výbuchům.

Většinu Rusů teď trápí otázka, nakolik jsou účinná protiteroristická opatření moskevského metra a bude-li možné podobným útokům zabránit.

A to obzvlášť poté, co ingušský prezident Junus-Bek Jevkurov, jenž sám minulý rok přežil pokus o atentát, prohlásil, že se teroristé neomezí pouze těmito útoky. Za pravdu mu přitom dávají i další experti a varují především před Velikonocemi nebo před oslavami konce druhé světové války.

Díky opatřením přijatým po sérii výbuchů v roce 2004 se metro stalo jedním z nejvíce hlídaných míst v Moskvě.

Ve 180 stanicích bylo nainstalováno okolo čtyř a půl tisíce kamer. Část z nich se na nejfrekventovanějších linkách nachází v samotných vagonech.

Počet policistů se rozrostl na bezmála pět tisíc. Na každém nástupišti tak na pořádek dohlíží až pětice příslušníků, kteří pravidelně obcházejí stanici. Prakticky každý policista má u sebe osobní detektor.

Dojde na detektory kovu?

Na stanicích se také objevily speciální kontejnery, kam se mohou uskladnit podezřelé předměty.

Po pondělních útocích, které si dosud vyžádaly 39 mrtvých, však i z nejvyšších míst zaznívá, že pasivní prostředky k zamezení atentátů nejsou dostatečně efektivní.

Proto by podle některých názorů moskevské metro mohlo být vybaveno například rámovými detektory kovu, které by odhalily případné teroristy už před vstupem na nástupiště. Představitelé firmy, která metro provozuje, však upozorňují, že kvůli vysokému počtu cestujících by detektory ve špičce prakticky zastavily provoz.

Místopředseda bezpečnostního výboru Státní Dumy Michaila Grišankova proto navrhuje, aby se v metru objevily detektory výbušnin. O jejich použití se hovořilo už před pěti roky, k uskutečnění projektu nakonec nedošlo.

Jaká opatření budou zavedena, zatím není jisté. Jen sotva se bude zvyšovat počet strážců pořádku. Spíš dojde k zvýšení jejich aktivity.

Cestující moskevským metrem se proto pravděpodobně setkají s daleko častější kontrolou dokladů. Především ti ze Severního Kavkazu.

 

Právě se děje

Další zprávy