Jak dnes žije Podkarpatská Rus - kdysi nejvýchodnější část Československa

Jak dnes žije Podkarpatská Rus - kdysi nejvýchodnější část Československa
Koně stále slouží k přepravě lidí i materiálu.
Dřevěné kostely patří neodmyslitelně k Podkarpatské Rusi.
Velké tržiště v Užhorodu. Značnou část nakupujících tvoří Slováci: slovenská hranice je odsud vzdálená jen pět kilometrů.
Památník v centru Užhorodu. V takzvané české čtvrti, vystavěné ve dvacátých a třicátých letech minulého století.
Foto: Martin Novák
Martin Novák Martin Novák
27. 10. 2008 14:45

Užhorod - Devadesáté výročí vzniku Československa se netýká jen Čechů a Slováků, ale také obyvatelů Podkarpatské Rusy. Ta byla součástí republiky v letech 1919 až 1939. Po maďarské okupaci si ji zabral v roce 1944 Sovětský svaz, dnes je součástí samostatné Ukrajiny.

Podívejte se, jak to v nekdější nejvýchodnější výspě Československa vypadá.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vítkovice Heavy Machinery převzal nový majitel, firma Skatlop

Společnost Skatlop doplatila kupní cenu a převzala ostravský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM), uvedl insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst. Skatlop firmu získal ve veřejné dražbě za více než 1,2 miliardy korun.

VHM se loni dostaly do insolvence a pohledávky jejich 175 přihlášených věřitelů dosáhly přibližně 1,75 miliardy korun. Prodejní cena tak pokrývá přibližně 69 procent hodnoty pohledávek, což je podle insolvenčního správce v českém prostředí nebývalý úspěch. "Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat," uvedl Zrůst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy