Jak Česko znečišťuje ovzduší: Srovnání se zeměmi EU ukazuje překvapivé pořadí

Zahraničí Jiří Kropáček Zahraničí, Jiří Kropáček
Aktualizováno 2. 1. 2022 10:43
Planeta se otepluje nejvíc v historii měření. Koncentrace emisí oxidu uhličitého, který se na růstu teplot významně podílí, je nejvyšší za poslední minimálně čtyři miliony let. V jakém stavu je Země? A co to znamená pro Česko a každého z nás? Deník Aktuálně.cz se tématu klimatických změn dlouhodobě věnuje ve speciálu Planeta v nouzi a postupně připomíná klíčové statistiky.

Za podpory společností E.ONKomerční bankaVodafone

Česko je v přepočtu na osobu jedním z největších znečišťovatelů ovzduší v EU

Graf zobrazuje bilanci emisí oxidu uhličitého v přepočtu na obyvatele v členských státech Evropské unie (v tunách). Zdroj: Evropská agentura pro životní prostředí.

Lucembursko15,37
Estonsko11,63
Česko10,43
Holandsko9,6
Německo8,76
Irsko8,68
Belgie8,67
Kypr7,97
Polsko7,91
Dánsko7,11
Slovinsko7,09
Rakousko6,95
Řecko6,41
Finsko5,95
Slovensko5,57
Itálie5,15
Španělsko4,94
Bulharsko4,92
Maďarsko4,59
Francie4,5
Portugalsko4,37
Lotyšsko4,13
Litva3,44
Malta3,17
Chorvatsko3,06
Rumunsko2,6
Švédsko-0,19

Zahrnuty jsou i emise vyprodukované v zemědělství a lesnictví. Bez zahrnutí těchto dvou sektorů má i Švédsko kladnou bilanci.

Vše, co jsme vydali ve speciálu Planeta v nouzi

Deník Aktuálně.cz v letošním roce v rámci projektu Planeta v nouzi publikoval desítky reportáží, rozhovorů, fotogalerií i videí osobnostní českého veřejného dění, které v nich apelovaly, abychom hrozbu klimatické změny brali vážně. Všechny publikované materiály, včetně velké zářijové interaktivní grafiky, naleznete ZDE. Dejte o nich vědět pod hashtagem #PALINASKLIMA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy