Kontroly fyzičky, hmotnosti i výšky. Jak bude vypadat cesta Jeffa Bezose do vesmíru

Jana Václavíková Jana Václavíková
8. 6. 2021 17:41
Americká soukromá společnost Blue Origin je o krok blíže ke splnění slibu, že pošle turisty do vesmíru. Historicky první turistický let civilistů by měl odstartovat už příští měsíc a mezi návštěvníky vesmíru bude i nejbohatší muž planety Jeff Bezos. Jak má let vypadat?

Let rakety New Shepard je naplánován na 20. července, tedy na 52. výročí přistání mise Apollo 11 na Měsíci. K historii odkazuje raketa i svým názvem - je pojmenována podle Alana Sheparda, který se v roce 1961 stal prvním Američanem ve vesmíru, připomíná americký deník New York Times

Raketa, která bude následně znovu použitelná, odstartuje ze západního Texasu. Několik minut poletí kolmo vzhůru - přibližně do výšky 100 kilometrů nad povrch Země, tedy do tzv. hranice vesmíru. Následně se odpojí od kabiny, kde budou sedět pasažéři, a vrátí se.

Raketa New Shepard firmy Blue Origin.
Raketa New Shepard firmy Blue Origin. | Foto: Reuters

Kabina ale ve výšce ještě téměř tři minuty zůstane a pasažéři si budou moci odepnout své pásy. Vyzkouší si tak nejen stav beztíže, ale budou mít i unikátní výhled na Zemi. Poté se vrátí do svých sedadel, aby se kapsle mohla dostat zpět na povrch.

Celý let, který vesmírní turisté absolvují bez skafandrů a helem, zabere přibližně deset minut.

"Slibují to už několik let a stále to odkládají, takže pokud skutečně dojde k prvnímu letu, bude to velká událost," říká pro Aktuálně.cz Dušan Majer ze serveru Kosmonautix.cz. Podle agentury Reuters půjde o další milník na cestě k nové éře soukromých cest do vesmíru.

Lety do vesmíru brzy zlevní

Firma Blue Origin, která patří nejbohatšímu člověku na planetě Jeffu Bezosovi, v květnu otevřela možnost stát se jedním z členů první turistické posádky. O místo v kabině v současné době usiluje šest tisíc zájemců ze 143 zemí, kteří se zapojili do neveřejné dražby. Ti s nejvyšší nabídkou se o místo následně "utkají" v živé aukci.

Prozatím cena překročila 2,8 milionu dolarů (58 milionů korun). Jméno výherce bude oznámeno 12. června. 

Budoucí vesmírný turista musí mít kromě financí také dobrý zdravotní stav. Zájemci musí být starší 18 let, musí měřit mezi 152 a 193 centimetry a vážit od 49 do 110 kilogramů. Dále musí být schopni odepnout a zapnout svůj pás v kabině za čtvrt minuty, vydržet sedět připnuti v sedačce hodinu a půl, ustát přetížení o síle 5,5 G a vyjít sedm pater za minutu a půl, vyjmenovává podmínky americká stanice CNN

Přestože se cena za místo v posádce vyšplhala tak vysoko, Majer se domnívá, že později lety zlevní na stovky tisíc dolarů. "Pokud bude dost zákazníků, kteří budou v počátku ochotni zaplatit relativně vysoké částky, tak je možné, že se za pár desítek let cena sníží, protože kvůli masovosti dojde ke snížení nákladů. Nicméně prvních pár let to bude jen pro nejbohatších deset tisíc," myslí si.

Jeff Bezos na palubě

Podobně hovoří i jeden z členů posádky, který svou účast oznámil v pondělí na svém instagramovém účtu. Jde přímo o Jeffa Bezose, nejbohatšího muže planety a majitele firem Blue Origin nebo Amazon.

"Od doby, co mi bylo pět let, jsem snil o tom, že poletím do vesmíru," napsal Bezos na sociální síť, kde zároveň oznámil, že s sebou vezme svého mladšího bratra Marka, který pracuje v charitativní organizaci. "Největší dobrodružství s mým nejlepším přítelem," doplnil. 

Raketa New Shepard firmy Blue Origin.
Raketa New Shepard firmy Blue Origin. | Foto: Reuters

Bezos se letu zúčastní jen pár týdnů poté, co se chce vzdát svého ředitelského postu v Amazonu, aby se mohl věnovat jiným věcem - svým novinám The Washington Post a právě firmě Blue Origin, kterou podle CNN označil za "nejdůležitější práci, kterou dělá". 

Podle Majera si tím Bezos nejen splní sen, ale jeho přítomnost na palubě rakety New Shepard bude mít také symbolický význam. "Podle mého názoru neexistuje lepší reklama, jak dát potenciálním zákazníkům najevo, že svému zařízení opravdu věříte, než když do něj posadíte svého šéfa. To, že tam bude Bezos, má neskutečný symbolický význam z hlediska bezpečnosti," myslí si. 

Video: "Poletíš do vesmíru se mnou?" Nejbohatší muž světa úplně ohromil svého bratra

Až společnost Blue Origin příští měsíc vypraví svůj první let do vesmíru s posádkou, chce u toho být i její majitel Jeff Bezos. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 51 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy