Jádro si necháme, ujišťoval prezident slavící Íránce

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
11. 2. 2014 17:03
Země si připomíná 35 let od svržení prozápadní monarchie.
Hasan Rúhání
Hasan Rúhání | Foto: Reuters

Teherán - Íránci si připomínají 35 let od svržení prozápadního šáha Muhammada Rezy Pahlavího a nastolení teokratického režimu.

Ulicemi měst na výročí islámské revoluce pochodovaly statisíce lidí, kteří provolávali tradiční hesla jako "Pryč s USA" či "Smrt Izraeli".

Nad hlavami mávali íránskými vlajkami a portréty zakladatele islámské republiky ajatolláha Chomejního a jeho následovníků.

Cesta na vrchol pokroku

V Teheránu se shromáždili na náměstí Azadí, kde k nim promluvil loni zvolený prezident Hasan Rúhání. Ten mimo jiné vyloučil, že by se země vzdala svého kontroverzního jaderného programu.

"Cesta na vrchol pokroku a vědy, včetně civilní jaderné technologie, bude pokračovat," ujistil dav. Zároveň ale vyzval ke "spravedlivým a konstruktivním" rozhovorům se západními mocnostmi.

Loni v listopadu Írán souhlasil, že zastaví obohacování uranu nad hranici pěti procent a že zneutralizuje zásoby uranu obohaceného na 20 procent. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) navíc získala lepší přístup k íránským jaderným provozům.

Nové vedení země je všeobecně otevřenější, než tomu bylo v případě Mahmúda Ahmadínežáda.

Například na Světovém ekonomickém fóru v Davosu Rúhání ujišťoval, že chce zlepšit vztahy nejen se svými sousedy, ale i se Západem.

Faktem nicméně zůstává, že obohacování uranu může Írán kdykoliv obnovit, jelikož centrifugy mu zůstaly. Dohoda navíc platí jen půl roku.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy