Jádro si necháme, ujišťoval prezident slavící Íránce

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
11. 2. 2014 17:03
Země si připomíná 35 let od svržení prozápadní monarchie.
Hasan Rúhání
Hasan Rúhání | Foto: Reuters

Teherán - Íránci si připomínají 35 let od svržení prozápadního šáha Muhammada Rezy Pahlavího a nastolení teokratického režimu.

Ulicemi měst na výročí islámské revoluce pochodovaly statisíce lidí, kteří provolávali tradiční hesla jako "Pryč s USA" či "Smrt Izraeli".

Nad hlavami mávali íránskými vlajkami a portréty zakladatele islámské republiky ajatolláha Chomejního a jeho následovníků.

Cesta na vrchol pokroku

V Teheránu se shromáždili na náměstí Azadí, kde k nim promluvil loni zvolený prezident Hasan Rúhání. Ten mimo jiné vyloučil, že by se země vzdala svého kontroverzního jaderného programu.

"Cesta na vrchol pokroku a vědy, včetně civilní jaderné technologie, bude pokračovat," ujistil dav. Zároveň ale vyzval ke "spravedlivým a konstruktivním" rozhovorům se západními mocnostmi.

Loni v listopadu Írán souhlasil, že zastaví obohacování uranu nad hranici pěti procent a že zneutralizuje zásoby uranu obohaceného na 20 procent. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) navíc získala lepší přístup k íránským jaderným provozům.

Nové vedení země je všeobecně otevřenější, než tomu bylo v případě Mahmúda Ahmadínežáda.

Například na Světovém ekonomickém fóru v Davosu Rúhání ujišťoval, že chce zlepšit vztahy nejen se svými sousedy, ale i se Západem.

Faktem nicméně zůstává, že obohacování uranu může Írán kdykoliv obnovit, jelikož centrifugy mu zůstaly. Dohoda navíc platí jen půl roku.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy