Jaderný summit skončil. Nabídl jen mdlé komuniké

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 3. 2012 14:35
Řeč byla o Íránu, KLDR i terorismu. Je to problém, který musíme řešit, shodl se svět
Barack Obama na Summitu OSN o jaderné bezpečnosti.
Barack Obama na Summitu OSN o jaderné bezpečnosti. | Foto: Reuters

Soul - Summit Spojených národů o jaderné bezpečnosti v jihokorejském Soulu skončil. A nic nového nepřinesl.

Politické špičky z padesátky zemí, včetně Spojených států, ČínyRuska, se shodly na tom, že jaderné zbraně stále představují hrozbu, připomněly, že se nesmí dostat do rukou teroristů a podotkly, že nejlepší bude, když mezinárodní společenství při zajištění jaderných materiálů spojí síly.

Ze dvoudenní konference vzešlo také závěrečné komuniké.

Ani v něm se však o sjednocení postoje k jaderným programům "problémových" zemí, tedy zejména Íránu a KLDR, nic nepíše.

Delegáti zopakovali svou dřívější výzvu, aby byl ve světě "do čtyř let zabezpečen veškerý citlivý jaderný materiál". Rovněž pak podpořili "nezbytnou roli" Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) při spolupráci mezi jednotlivými zeměmi světa.

"Nukleární terorismus zůstává jednou z největších hrozeb mezinárodní bezpečnosti. Odstranit tuto hrozbu vyžaduje přísná opatření v jednotlivých zemích a mezinárodní spolupráci, vzhledem k možným globálním politickým, ekonomickým, sociálním a psychologickým důsledkům," stojí dále v prohlášení.

Agentura Reuters závěrečné komuniké summitu zhodnotila jako "mdlé".

Malá puma může zabít mnoho lidí, konstatoval Obama

Kdo čekal, že se svět v Soulu dohodne, jak ztížit teroristům přístup k jaderným materiálům, musel být zklamán. Americký prezident Barack Obama se sice jadernému terorismu ve svém projevu obšírněji věnoval, neřekl ale víc než obecné formulace.

Pochválil mezinárodní společenství za velký pokrok při zlepšování bezpečnosti jaderných zařízení ve světě. Riziko, že se jaderné materiály dostanou do nepovolaných rukou, se podle šéfa Bílého domu značně snížilo, což ale neznamená, že by bylo nebezpečí zažehnáno.

"K zabití stovek tisíc nevinných lidí stačí trocha tohoto (jaderného) materiálu, to není přehánění, to je realita, které musíme čelit. Bezpečnost světa závisí na krocích, které podnikneme," prohlásil americký prezident a dodal, že je jaderný terorismus jednou z nejnaléhavějších a nejvážnějších hrozeb globální bezpečnosti.

KLDR poruší rezoluci, co s tím, nikdo neví

Ve stejném duchu jako Obama se vyjádřil i prezident hostitelské Jižní Koreji Mjong-bak. Jeho čínský protějšek pak vyzval mezinárodní společenství k jednotě a ke společnému postupu potírání jaderné hrozby.

Dominantním tématem summitu v Soulu byla aktuální příprava Severní Koreji na odpálení satelitu do vesmíru. Přestože Pchjongjang stále opakuje, že se jedná o součást mírového kosmického programu, Jižní Korea, Japonsko i Spojené státy jsou přesvědčeny, že jde o zástěrku a KLDR hodlá otestovat raketu dlouhého doletu, tedy potenciální nosič nukleární hlavice.

Takovým testem by severokorejský režim porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 2009 a USA pohrozily, že odstoupí od dohodnuté výměny potravinové pomoci za zastavení jaderných testů. Japonsko a Jižní Korea svorně prohlásily, že pokud se raketa, kterou chce Pchjongjang odpálit v polovině dubna, vychýlí z oznámeného kurzu, sestřelí ji.

Řeč byla samozřejmě také o íránském jaderném programu. Teherán sice trvá na tom, že pracuje pouze na mírovém využití jádra, především Izrael a USA ale stále častěji hovoří o vojenském zásahu. Ani v otázce přístupu k Íránu summit nicméně žádný posun nepřinesl.

 

Právě se děje

Další zprávy