Jaderný konflikt mladého Kima. Opravdu jen sci-fi?

Jan Gazdík Jan Gazdík
7. 4. 2013 19:12
Spisovatel Ondřej Neff hovoří o lokálním jaderném konfliktu. A co na to experti?

Praha - Když spisovatel sci-fi románů a povídek Ondřej Neff popisoval před třiceti lety v románu Měsíc mého života lokální jaderný konflikt na Středním východě, sesypali se na něj arabisté a odborníci na islám jako vosy. Vy jste se snad, chlape, zbláznil! Akceschopnost islámských fundamentalistů je absolutně nulová! Strašíte zbytečně lidi, křičeli experti.

I když je to nakonec v jiné části světa, píše se rok 2013 a Ondřej Neff nepociťuje ani špetku zadostiučinění, že jeho vize začínají mít konkrétní podobu v podobě hrozeb jaderného útoku ze Severní Koreje. "Je to hrozná představa, ale já si stále myslím, že dříve či později dojde někde k lokálnímu jadernému konfliktu. A korejský poloostrov má k tomuto příšernému masakru dnes asi nejblíže."

Pozor na ten tlak

Pokud se snad zdají obavy autora vědecko-fantastické literatury přemrštěné, anebo vyvolávají shovívavý usměv, bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý při nich nehne ani brvou. "Umím představit, že mladičký Kim Čong-un v tom víc než hmatatelném napětí totálně zblbne a ve zkratu vydá šílený rozkaz."

Šedivý je absolventem prestižní válečné školy USA, přesto se domnívá, že Spojené státy zašly v demonstraci síly tentokrát až příliš daleko. Bombardéry B-52 a B-2 jsou strategické útočné zbraně - nosiče nukleárních pum a raket. "A jejich demonstrativní přelety nad jihokorejským poloostrovem jsou i na mě silným kalibrem. Napětí se tím zbytečně akcelerovalo," domnívá se v Severoatlantické alianci stále respektovaný generál.

Karel Randák: Američané nesmějí přitlačit Severokorejce až ke zdi.
Karel Randák: Američané nesmějí přitlačit Severokorejce až ke zdi. | Foto: Michal Žák

Pro Američany je i podle bývalého šéfa české zahraniční rozvědky Karla Randáka situace na Korejském poloostrově složitá. "Nesmějí přitlačit Severokorejce až úplně ke zdi. Pak se tamní vůdci mohou začít chovat naprosto nepředvídatelně, jen aby si zachovali před národem tvář," říká.

A může vůbec severokorejská armáda opravdu dostát pokynu Kim Čong-una, který ji zmocnil k jaderným úderům na USA? "Podle informací, jimiž disponuji, toho Severní Korea není zatím schopna. Jadernou pumu ani hlavici nevlastní. Něco jiného ale je hrozba takzvanou špinavou jadernou bombou anebo zneužití jaderného či chemického materiálu - tyto prostředky Kimův režim má," oceňuje vyhrůžky Severokorejců Jiří Šedivý.

Pokud tedy Severní Korea ve zkratu zaútočí, půjde podle generála pravděpodobně o konvenční atak či provokaci, který ji opět může (jako v případě tři roky starého útoku na jihokorejskou fregatu, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků), ale také už nemusí projít. "Kim Čong-un se začíná vymykat z vlivu Číny i Ruska, které ho dokázaly ještě mírnit, a z toho se může vyvrbit velmi nebezpečná situace," varuje generál.

Kim a pud sebezáchovy

Dříve či později ale Severokorejci podle expertů jadernou zbraň mít budou.

Ondřej Neff: Dříve či později dojde někde k lokálnímu jadernému konfliktu.
Ondřej Neff: Dříve či později dojde někde k lokálnímu jadernému konfliktu. | Foto: eldar.cz

Generál Šedivý nabízí ještě jeden postřeh: děd i otec Kim Čong-una zažili na vlastní kůži hrůzy války, což je pravděpodobně v útočných plánech brzdilo. Mladičký diktátor ale už podobné vnitřní zábrany nemá. Bere to dost možná jen jako hru, z níž je možné kdykoliv bez následků vycouvat. A tím větší hrozbou může KLDR pro okolní země být.

"Možná bychom se měli podrobněji seznamovat s názory podobných vizionářů jako je Ondřej Neff, abychom více pochopili, co se snad v hlavách podobných, od světa odříznutých šílenců jako je Kim odehrává. Julesu Vernovi také nikdo nevěřil, když psal o letech na měsíc, ponorce Nautilus či dalekonosných kanónech schopných zničit celé země," zvažuje v nadsázce armádní generál.

Bondovka o Severokorejcích

Podle bývalého šéfa české zahraniční rozvědky Karla Randáka dnes nikdo nemůže přesně odhadnout, co se děje v hlavě Kim Čong-una, který velí početně jedné z největších armád světa s až fanatickou disciplínou vojáků.

"Jedna z velmi úspěšných bondovek se přece už věnovala severokorejskému režimu. Možná teď v Hollywoodu natočí druhý díl," říká pro odlehčení diskuse Randák.

Ještě před deseti lety bylo podle něj pro USA černou noční můrou spojení pákistánské jaderné pumy s dalekonosnou severokorejskou raketou. Což podle analýz už neplatí.

Randák pak připomíná, že nejde jen o paralelu s vědecko-fantastickými romány či filmy, ale i s padesát let starou (byť mnohem vypjatější) realitou - karibskou krizí. Tehdy se svět ocitl na samém okraji třetí světové války. "Proti sobě sice stály dvě velmoci, avšak v jejich čele byli lidé (Kennedy s Chruščovem - pozn. red.), kteří si - na rozdíl od Kima - uvědomovali, co všechno je v sázce," dodává spisovatel Ondřej Neff.

Neffův knižní jaderný konflikt skončil před třiceti lety tak, že ze Středního východu "zbyla jen žárem roztavená skleněná deska", jak říká opatrně autor.

Zničit Severní Koreu leteckými údery v obavě před hrozbami Kim Čong-una je podle Karla Randáka v možnostech USA. "Ale je to ta nejhorší ze všech velmi špatných variant. Odnesla by to - nehledě na zoufalou technologickou zaostalost Severokorejců - Jižní Korea, ale také Japonsko," říká v reakci na Neffův román bývalý šéf rozvědky.

 

Právě se děje

Další zprávy