Jadernou bombu nechceme, ohrozila by nás, zní z Íránu

ČTK ČTK
23. 8. 2013 20:20
Ministr zahraničí Zaríf zároveň prohlásil, že plánů na využití jádra se země nevzdá.
Foto: Reuters

Teherán - Pokud by Írán získal jadernou bombu, ohrozilo by to jeho vlastní bezpečnost. V rozhovoru pro tamní agenturu Fars to řekl ministr zahraničí Muhammad Džavád Zaríf.

"Věříme, že jaderná zbraň není v souladu se zájmy naší země a ohrožovala by naši bezpečnost," konstatoval. Svých plánů na využití jádra se ale podle něj Teherán nevzdá.

Právě Zarífa nedávno íránské vedení pověřilo jednáním o kontroverzním jaderném programu.

Politik, který vystudoval v USA a je považován za umírněného pragmatika, tak převezme zodpovědnost za jednání od íránské národní bezpečnostní rady, která byla dosud vedením rozhovorů pověřena.

Írán není hrozbou, říká Zaríf

Ministr v rozhovoru prohlásil, že pokud jde o jadernou problematiku, Írán se svých práv nevzdá. "Ukážeme ale světu, že z naší země žádná hrozba nepochází. Jedinou takovou hrozbou je sionistický režim," dodal v narážce na Izrael, považovaný za jedinou jadernou mocnost v blízkovýchodním regionu.

Pro Zarífa jako šéfa íránské diplomacie je úkolem "racionální jednání" o postupném zrušení sankcí, které proti Teheránu kvůli jeho jaderným ambicím vyhlásily evropské státy a USA.

Export íránské ropy se v jejich důsledku snížil na polovinu a inflace dosáhla hrozivé hranice 40 procent. Zaríf předpokládá, že sankce by mohly být zrušeny ve "střednědobém či dlouhodobém" horizontu.

Zaríf varoval západní státy před mylným výkladem vývoje v Íránu po prezidentských volbách, v nichž agresivního konzervativce Mahmúda Ahmadínežáda nahradil centrista Hasan Rúhání. "Volebnímu poselství Západ neporozuměl, myslí si, že Íránci se vzdají svých práv," prohlásil ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy