Jaderného Íránu se nebojím, tvrdí americký generál

pat
18. 9. 2007 9:18
Podle Abizaida nejsou Íránci sebevrazi
Abizaid ještě jako velitel CENTCOM s americkým ministrem obrany Gatesem
Abizaid ještě jako velitel CENTCOM s americkým ministrem obrany Gatesem | Foto: Reuters

Washington - Krátce poté, co Francie vyzvala k připrávě na válku s Íránem, zazněl uklidňující hlas z Washingtonu.

Bývalý šéf jednoho z klíčových velitelství amerických ozbrojených sil John Abizaid prohlásil, že pokud se Íránu podaří získat jadernou bombu, svět se s tím bude umět vypořádat.

"Írán není sebevražedný stát, v jeho vedení jsou lidé, kteří se nechovají racionálně, pochybuji ale, že jejich záměrem je zaútočit na nás jadernými zbraněmi," citovala Abizaida agentura AP. Abizad stál čtyři roky v čele takzvaného centrálního velitelství, pod které spadá Blízký východ včetně Íránu či Iráku.

Abizaid se domnívá, že Spojené státy budou schopny Írán odstrašit. Teheránský režim si je podle něj vědom vojenské síly USA, na kterou nestačí.

"Známe způsoby, jak žít s Íránem vlastnícím jaderné zbraně," řekl Abizaid v projevu v Centru pro strategická a mezinárodní studia. "Žili jsme s jaderným Sovětským svazem, žijeme s jadernou Čínou a žijeme i s jinými jadernými mocnostmi," citovala Abizaida agentura AP.

Abizaid zdůraznil, že vyjadřuje čistě své osobní stanovisko a nevychází z žádných vojenských plánů amerických ozbrojených sil ve vztahu k Íránu.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy