reklama
 
 

Jaderné testy zhoršily zdraví domorodců

4. 8. 2006 12:00
Paříž - Paříž čelí obvinění, že jaderné testy prováděné na polynéském atolu Mururoa stojí za zvýšeným výskytem rakoviny.

Francouzská Polynésie se zdá být rájem. Čekají nás písečné pláže, exotická příroda a místní domorodci, mysleli si francouzští vojáci směřující na atol Mururoa v době, kdy zde Francie testovala své jaderné zbraně.

Tichomořská idylka však vzala v těchto dnech za své.

Studie potvrdila zvýšený výskyt rakoviny

Studie francouzských vědců, s jejíž publikací se počítá v následujících týdnech, ukázala, že v okolí dvou atolů ve středu Francouzské Polynésie se za posledních třicet let spolu s radiací zvýšil také výskyt rakoviny štítné žlázy.

"Objevili jsme spojitost mezi francouzskými jadernými testy a zvýšeným výskytem rakoviny štítné žlázy v okruhu tisíce kilometrů od epicentra výbuchů," potvrdil Florent de Vathaire, expert na rakovinné onemocnění společnosti Inserm.

Studie založená na 239 případech rakoviny v oblasti od roku 1999 probíhala tři roky a výsledek ukázal, že deset procent případů rakoviny štítné žlázy je způsobeno přímo jadernými testy, které v oblasti za posledních třicet let probíhaly.

"Jde o důležité a závažné podezření, které si žádá další průzkum," prohlásil de Vathaire. Francouzské ministerstvo financí by podle jeho slov mělo vynaložit více peněz na studie a vyšetření vojáků pracujících v oblasti.

Francie: Vliv na zdraví? Není znám

Francie přitom jako jedna z mála jaderných velmocí nikdy oficiálně nepřipustila, že jaderné testy mohou mít vliv na zdraví obyvatel.

"Francie je jednou z posledních zemí světa, která oficiálně odmítá přiznat, že jaderné testy ovlivňují lidské zdraví. Například Spojené státy připustily již v roce 1988, že celkem 31 druhů onemocnění může ovlivnit zdraví osob na ploše 700 kilometrů kolem epicentra exploze," stojí v prohlášení francouzské Asociace veteránů.

Francie provedla mezi 13. únorem 1960 a 27. čevencem 1996 celkem 210 jaderných testů. Prvních 17 testů proběhlo v severní Africe, zbytek na atolech Mururoa a Fangatuafa - část z nich v atmosféře, většinu v podzemí.

Přestože výsledky průzkumu ještě nebyly oficiálně zveřejněny, ve Francii již nyní rostou obavy z toho, že obyvatelé ostrovů i bývalý vojenský personál spustí vlnu soudních sporů a žádostí o kompenzace.

Francouzská vláda přitom již musela uznat, že po jejich provedení se v okolí mírně zvýšila radiace. Znovuobnovení testů bylo současným prezidentem Chiracem ještě v roce 1996 ospravedlňováno s tím, že jakýkoliv dopad na zdraví není znám.

autor: lem | 4. 8. 2006 12:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama