Jaderné testy zhoršily zdraví domorodců

lem
4. 8. 2006 12:00
Paříž - Paříž čelí obvinění, že jaderné testy prováděné na polynéském atolu Mururoa stojí za zvýšeným výskytem rakoviny.

Francouzská Polynésie se zdá být rájem. Čekají nás písečné pláže, exotická příroda a místní domorodci, mysleli si francouzští vojáci směřující na atol Mururoa v době, kdy zde Francie testovala své jaderné zbraně.

Tichomořská idylka však vzala v těchto dnech za své.

Studie potvrdila zvýšený výskyt rakoviny

Studie francouzských vědců, s jejíž publikací se počítá v následujících týdnech, ukázala, že v okolí dvou atolů ve středu Francouzské Polynésie se za posledních třicet let spolu s radiací zvýšil také výskyt rakoviny štítné žlázy.

Ostrovy Francouzské Polynésie se zdají být rájem. Francie však nyní čelí obvinění, že jaderné testy prováděné na Mururoa jsou hlavním důvodem zvýšeného výskytu rakoviny.
Ostrovy Francouzské Polynésie se zdají být rájem. Francie však nyní čelí obvinění, že jaderné testy prováděné na Mururoa jsou hlavním důvodem zvýšeného výskytu rakoviny. | Foto: Oceandots

"Objevili jsme spojitost mezi francouzskými jadernými testy a zvýšeným výskytem rakoviny štítné žlázy v okruhu tisíce kilometrů od epicentra výbuchů," potvrdil Florent de Vathaire, expert na rakovinné onemocnění společnosti Inserm.

Studie založená na 239 případech rakoviny v oblasti od roku 1999 probíhala tři roky a výsledek ukázal, že deset procent případů rakoviny štítné žlázy je způsobeno přímo jadernými testy, které v oblasti za posledních třicet let probíhaly.

"Jde o důležité a závažné podezření, které si žádá další průzkum," prohlásil de Vathaire. Francouzské ministerstvo financí by podle jeho slov mělo vynaložit více peněz na studie a vyšetření vojáků pracujících v oblasti.

Francie: Vliv na zdraví? Není znám

Francie přitom jako jedna z mála jaderných velmocí nikdy oficiálně nepřipustila, že jaderné testy mohou mít vliv na zdraví obyvatel.

"Francie je jednou z posledních zemí světa, která oficiálně odmítá přiznat, že jaderné testy ovlivňují lidské zdraví. Například Spojené státy připustily již v roce 1988, že celkem 31 druhů onemocnění může ovlivnit zdraví osob na ploše 700 kilometrů kolem epicentra exploze," stojí v prohlášení francouzské Asociace veteránů.

Francie provedla mezi 13. únorem 1960 a 27. čevencem 1996 celkem 210 jaderných testů. Prvních 17 testů proběhlo v severní Africe, zbytek na atolech Mururoa a Fangatuafa - část z nich v atmosféře, většinu v podzemí.

Přestože výsledky průzkumu ještě nebyly oficiálně zveřejněny, ve Francii již nyní rostou obavy z toho, že obyvatelé ostrovů i bývalý vojenský personál spustí vlnu soudních sporů a žádostí o kompenzace.

Francouzská vláda přitom již musela uznat, že po jejich provedení se v okolí mírně zvýšila radiace. Znovuobnovení testů bylo současným prezidentem Chiracem ještě v roce 1996 ospravedlňováno s tím, že jakýkoliv dopad na zdraví není znám.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy