Jaderné testy zhoršily zdraví domorodců

lem
4. 8. 2006 12:00
Paříž - Paříž čelí obvinění, že jaderné testy prováděné na polynéském atolu Mururoa stojí za zvýšeným výskytem rakoviny.

Francouzská Polynésie se zdá být rájem. Čekají nás písečné pláže, exotická příroda a místní domorodci, mysleli si francouzští vojáci směřující na atol Mururoa v době, kdy zde Francie testovala své jaderné zbraně.

Tichomořská idylka však vzala v těchto dnech za své.

Studie potvrdila zvýšený výskyt rakoviny

Studie francouzských vědců, s jejíž publikací se počítá v následujících týdnech, ukázala, že v okolí dvou atolů ve středu Francouzské Polynésie se za posledních třicet let spolu s radiací zvýšil také výskyt rakoviny štítné žlázy.

Ostrovy Francouzské Polynésie se zdají být rájem. Francie však nyní čelí obvinění, že jaderné testy prováděné na Mururoa jsou hlavním důvodem zvýšeného výskytu rakoviny.
Ostrovy Francouzské Polynésie se zdají být rájem. Francie však nyní čelí obvinění, že jaderné testy prováděné na Mururoa jsou hlavním důvodem zvýšeného výskytu rakoviny. | Foto: Oceandots

"Objevili jsme spojitost mezi francouzskými jadernými testy a zvýšeným výskytem rakoviny štítné žlázy v okruhu tisíce kilometrů od epicentra výbuchů," potvrdil Florent de Vathaire, expert na rakovinné onemocnění společnosti Inserm.

Studie založená na 239 případech rakoviny v oblasti od roku 1999 probíhala tři roky a výsledek ukázal, že deset procent případů rakoviny štítné žlázy je způsobeno přímo jadernými testy, které v oblasti za posledních třicet let probíhaly.

"Jde o důležité a závažné podezření, které si žádá další průzkum," prohlásil de Vathaire. Francouzské ministerstvo financí by podle jeho slov mělo vynaložit více peněz na studie a vyšetření vojáků pracujících v oblasti.

Francie: Vliv na zdraví? Není znám

Francie přitom jako jedna z mála jaderných velmocí nikdy oficiálně nepřipustila, že jaderné testy mohou mít vliv na zdraví obyvatel.

"Francie je jednou z posledních zemí světa, která oficiálně odmítá přiznat, že jaderné testy ovlivňují lidské zdraví. Například Spojené státy připustily již v roce 1988, že celkem 31 druhů onemocnění může ovlivnit zdraví osob na ploše 700 kilometrů kolem epicentra exploze," stojí v prohlášení francouzské Asociace veteránů.

Francie provedla mezi 13. únorem 1960 a 27. čevencem 1996 celkem 210 jaderných testů. Prvních 17 testů proběhlo v severní Africe, zbytek na atolech Mururoa a Fangatuafa - část z nich v atmosféře, většinu v podzemí.

Přestože výsledky průzkumu ještě nebyly oficiálně zveřejněny, ve Francii již nyní rostou obavy z toho, že obyvatelé ostrovů i bývalý vojenský personál spustí vlnu soudních sporů a žádostí o kompenzace.

Francouzská vláda přitom již musela uznat, že po jejich provedení se v okolí mírně zvýšila radiace. Znovuobnovení testů bylo současným prezidentem Chiracem ještě v roce 1996 ospravedlňováno s tím, že jakýkoliv dopad na zdraví není znám.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy