Jacob Zuma bude dál žít v nejistotě. Musí čekat do září

pav
5. 8. 2008 14:26
Šéfovi vládní strany v JAR nadále hrozí soudní proces
Jacob Zuma u soudu v Pietermaritzburgu
Jacob Zuma u soudu v Pietermaritzburgu | Foto: Reuters

Pietermaritzburg - Šéf Afrického národního kongresu (ANC) a možný příští prezident Jižní Afriky Jacob Zuma se dozví až 12.září, zda se bude muset zodpovídat u soudu z nařčení z korupce.

Rozhodl o tom dnes Vrchní soud v jihoafrickém Pietermaritzburgu, správním středisku provincie KwaZulu-Natal.

Právě na tuto soudní instituci se Zuma obrátil se žádostí o zrušení připravovaného soudního procesu proti jeho osobě.

Jak dnes oznámil soudce Chris Nicholson, pokud bude Zumova žádost zamítnuta, začne ostře sledovaný proces 8. prosince. 

V sázce je prezidentské křeslo

V případě, že by byl Zuma nakonec odsouzen, ztratil byl s největší pravděpodobností naději vystřídat v prezidentském křesle svého předchůdce v čele ANC Thaba Mbekiho, jemuž příští rok skončí druhé (a podle ústavy poslední) funkční období.

Příznivci Jacoba Zumy v Pietermaritzburgu
Příznivci Jacoba Zumy v Pietermaritzburgu | Foto: Reuters

Jak ale upozorňuje agentura Reuters, proces by se mohl s nadcházejícími volbami časově překrýt, což by zřejmě ještě zvýšilo politickou nestabilitu v zemi.

Čtěte také: Umírat pro Zumu, zabíjet pro Zumu. Hrozí JAR občanská válka?

Zuma už byl formálně obžalován koncem loňského roku za to, že v roce 1999 údajně přijal úplatek ve výši několika set tisíc dolarů od francouzského zbrojního koncernu Thint. Kromě toho čelí i dalším obviněním z podvodu, praní špinavých peněz a vydírání. 

"Jihoafrický Jiří Čunek"

Zuma nicméně trvá na své nevině. Také podle jeho zastánců je celá záležitost výsledkem štvavé kampaně Zumových politických protivníků.

"V průběhu vyšetřování tohoto případu státní instituce opakovaně porušovala práva předsedy ANC," uvedla vládní strana ve svém prohlášení. Výhrady má především k práci státního zastupitelství, jež se prý nechalo zpolitizovat.

Zumův případ se vleče už řadu měsíců a vrhl na jihoafrickou politickou scénu podobný stín jako na tu českou tahanice kolem údajné korupce vicepremiéra Jiřího Čunka.

Oba případy mají vedle obvinění vysoce postaveného politického činitele z korupce společné právě i otazníky kolem nezávislosti práce prokuratury.

Jihoafrická média také upozorňují, že z kontroverzní dohody o nákupu zbraní v roce 1999 možná neprofitoval jen sám Zuma, ale celý Africký národní kongres, prezidenta Mbekiho nevyjímaje.

 

Právě se děje

Další zprávy