Jack Rozparovač byl žena, tvrdí právník v knize

Martin Novák Martin Novák
17. 5. 2012 11:08
Podle Johna Morrise vraždila manželka lékaře, která se mstila za svoji neplodnost
Foto: wikipedia.org

Londýn - Ani po 124 letech neutichá na Britských ostrovech zájem o jednu z největších záhad v dějinách království: řádění Jacka Rozparovače, který spáchal v londýnské čtvrti Whitechapel vraždy nejméně pěti prostitutek během roku 1888.

Své oběti zohavil a odnímal jim vnitřnosti a části těla.

Do podezření upadly v době vražd desítky osob, další podezření se objevovala v následujících letech, nebo dokonce až desítky let po spáchání činu.

Manželka lékaře

Mezi podezřelými byli i ruští emigranti, Židé, policisté, lékaři, umělci, Polák či vnuk britské královny Viktorie princ Albert.
Irský právník John Morris, který se roky případem zabývá a prostudoval řadu dokumentů a analýz, viní z vražd překvapivě ženu. Lizzie Williamsovou, manželku lékaře Johna Williamse, který sám patřil mezi podezřelé.

Ir v nové knize Jack Rozparovač: Ruka ženy píše, že žádná z obětí nebyla nikdy znásilněna. Williamsová prý sama byla neplodná, a na ženách se tak mstila osudu za tuto nepřízeň.

O tom podle něj svědčí fakt, že třem obětem odňala dělohu. Ve dvou případech se prý našly poblíž obětí části ženských šatů.
Jedna ze zavražděných žen podle Morrise měla poměr s manželem Lizzie Williamsové. Na světě je tak další z mnoha teorií.

Na začátku devadesátých let minulého století zveřejnil tisk údajné deníky obchodníka Jamese Maybricka, který se k vraždám přiznával a líčil i podrobnosti, které se shodovaly se skutečností.

Dopis Jacka Rozparovače.
Dopis Jacka Rozparovače. | Foto: answers.com

Odborníci nejsou zajedno v názoru, zda lze tento deník označit za podvrh.

Jedinou výjimkou, dodnes jednoznačně připisovanou Rozparovači, je balík s dopisem nazvaným Z pekla. Zásilka obsahovala i část lidské ledviny. Balík i originál dopisu se později ztratily, v policejním archivu zůstala pouze fotografie.

Později navíc archiv vyhořel, takže další záznamy zmizely v nenávratnu. Některé dokumenty, považované za ztracené, doručil Scotland Yardu neznámý odesílatel v roce 1987. Mezi nimi například zprávu o pitvě jedné z obětí.

Hráč kriketu nebo Polák

Dosavadní verze ukazovaly jako na pachatele například na Davida Cohena, který byl krátce po vraždách umístěn do psychiatrické léčebny. Dalším vážně podezřelým byl advokát a amatérský hráč kriketu Montague John Druitt, který byl nalezen mrtev v Temži na silvestra roku 1888.

Zřejmě spáchal sebevraždu, po níž řádění ve čtvrti Whitechapel skončilo.

Doboví komentátoři často označovali za možného vraha Severina Klosowského, který do Londýna přijel krátce před vraždami z Polska. Popis svědků údajně nejvíce seděl na něj.

Nic mu nebylo tehdy prokázáno, ale v roce 1903 byl oběšen poté, co mu soud dal za vinu otravu tří žen.

Další možný viník - holič Aaron Kosminski - byl zatčen po vraždě jedné z žen na místě činu. Unikl prý jen proto, že jediný svědek proti němu odmítl vypovídat. Kosminski zemřel v psychiatrické léčebně až v roce 1919.

 

Právě se děje

Další zprávy