reklama
 
 

Vládu nad Ukrajinou může převzít ministryně financí. Američanka s dvojím občanstvím

4. 3. 2016 15:16
Natalja Jaresková dosud návrhy na vedení vládního kabinetu odmítala. Nyní sice předběžně souhlasila, má ale řadu podmínek. Dosavadní vláda premiéra Arsenije Jaceňuka v únoru jen těsně přežila hlasování o nedůvěře, krizi vyvolala demise vlivného ministra hospodářství Aivarase Abromavičiuse. Podle ústavy by měl Jaceňuk do poloviny března získat novou většinu, přijdou mimořádné volby.

Kyjev - Ukrajinská ministryně financí Natalja Jaresková předběžně vyslovila souhlas s převzetím premiérské funkce. Oznámil to kyjevský list Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje v prezidentské kanceláři.

Jaresková, která dosud návrhy na vedení vládního kabinetu odmítala, má prý ale řadu podmínek.

Dosavadní vláda premiéra Arsenije Jaceňuka v únoru jen těsně přežila hlasování o nedůvěře. Krátce nato ztratila většinovou podporu, když čtyřstrannou parlamentní koalici opustily dvě politické strany.

Podle ústavy by měl Jaceňuk do poloviny března získat novou většinu, jinak prezident Petro Porošenko musí vyhlásit mimořádné volby.

Krizi způsobil odchod vlivného ministra

Vládní krizi vyvolala demise vlivného ministra hospodářství Aivarase Abromavičiuse, který svůj odchod z vlády spojil s drtivou kritikou nekompetence, korupce a protekčních tlaků v kabinetu.

Prakticky ze stejných důvodů krátce po něm odůvodnil svou demisi i náměstek ukrajinského generálního prokurátora.

Lidé z nejbližšího okolí hlavy státu se podle Ukrajinské pravdy v těchto dnech usilovně snaží přemluvit Jaceňuka k demisi. Na polovinu příštího týdne prý chtějí svolat mimořádnou parlamentní schůzi, na níž by měl Jaceňuk odstoupit.

Američanka s dvojím občanstvím

Premiérovou nástupkyní se má stát padesátiletá Jaresková, rodilá Američanka s ukrajinským i americkým občanstvím, která v USA zastávala hospodářské funkce na ministerstvu zahraničí. Působila rovněž v několika vysokých funkcích v privátním sektoru. Na postu ukrajinské ministryně financí pracuje od prosince 2014.

Přes svůj počáteční odpor podle Ukrajinské pravdy nakonec Jaresková s převzetím premiérské funkce souhlasila. Kromě konkrétních personálních požadavků na složení budoucího kabinetu si prý vymínila, že vláda bude technokratická bez partajních kvót a nebude vystavena žádným politickým tlakům. Kabinet by rovněž měl mít podporu všech frakcí dosavadní vládní koalice.

Prezident Porošenko, který podle ústavy po zajištění parlamentní většiny premiéra jmenuje, údajně s podmínkami Jareskové souhlasil.

autor: ČTK | 4. 3. 2016 15:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama