Já jsem ten, kdo změní Ameriku, slíbil naléhavě McCain

5. 9. 2008 15:28
Republikán oficiálně přijal prezidentskou nominaci
McCain přednáší svůj nominační projev obklopen delegáty republikánského konventu
McCain přednáší svůj nominační projev obklopen delegáty republikánského konventu | Foto: Reuters

St. Paul - John McCain se pokusil otočit logiku, s níž se až dosud odvíjela kampaň před letošními prezidentskými volbami.

V projevu, jímž na republikánském konventu přijal nominaci na prezidenta, Američanům slíbil, že to je on, kdo je schopen změnit vládu, s níž nejsou spokojeni.

"Jsem hrdý, že jsem mohl Americe představit novou viceprezidentku. Nemohu se ale dočkat toho, až ji představím Washingtonu.  Chtěl bych vyslat starému, utrácejícímu, nic nedělajícímu Washingtonu, který upřednostňuje sebe před národem, jedno varování: Změna přichází," prohlásil McCain s odkazem na aljašskou guvernérku Sarah Palinovou, kterou si vybral za svoji spolukandidátku.

Palinová útočila, McCain uklidňoval

McCainův projev byl velmi odlišný od toho, který Palinová přednesla ve středu večer a v němž ostře útočila na demokratického kandidáta Baracka Obamu. McCain se útokům na Obamu takřka úplně vyhnul.

V úvodu své řeči připomněl, že mají víc společného než toho, co je rozděluje. "Jsme Američané, a to je pojítko, které pro mě znamená nejvíc," prohlásil McCain a udal tím tón svému projevu, v němž mnohokrát pomocí příkladů ze svého životu zdůraznil, že vždy upřednostňoval zájmy své země před svými vlastními.

McCain ani jednou ve svém projevu nezmínil jméno současného prezidenta George Bushe. Důrazně naopak vyzval svou stranu, aby se reformovala.

"Byli jsme zvoleni, abychom změnili Washington, a on zatím změnil nás. Ztratili jsme důvěru Američanů, ceníme si moci víc než našich principů. Změníme to. Strana Lincolna, Roosevelta a Reagana se vrátí ke svým kořenům," slíbil McCain.

Konkrétní návrhy? Žádné

Když McCain domluvil, připojila se k němu na podiu jeho viceprezidentská kandidátka, guvernérka Aljašky Sarah Palinová
Když McCain domluvil, připojila se k němu na podiu jeho viceprezidentská kandidátka, guvernérka Aljašky Sarah Palinová | Foto: Reuters

Republikánský senátor nepředstavil na rozdíl od Obamy ve svém projevu konkrétní kroky, které jako prezident udělá. Místo toho se soustředil na obecné vymezení toho, co ho odlišuje od demokratického uchazeče o Bílý dům.

"Znovu a znovu jsem spolupracoval se členy obou stran, abychom vyřešili problémy, které potřebují řešení. Tak si budu počínat i jako prezident. Podám ruku každému, kdo mi bude chtít pomoct postavit tuto zemi znovu na nohy. Dokázal jsem to v minulosti a mám jizvy, které o tom svědčí. Senátor Obama nikoli," uvedl McCain v pasáži, která byla nejpřímější kritikou illinoiského senátora.

Tým Obamy tento výklad okamžitě odmítl. "Pohoršoval se nad starým Washingtonem, který nic nedělá. Zapomněl ale přitom na skutečnost, že byl jeho součástí 26 let, aniž by pomohl řešit problémy se zdravotnictvím, energetikou a vzděláním," prohlásil Obamův mluvčí Bill Burton.

V oblasti věnované domácí politice dal McCain nejvíce prostoru problémům amerických škol a potřebě zajistit Americe nezávislost na ropě z Blízkého východu.

McCain vsadil v závěru svého projevu na svůj příběh vietnamského zajatce. Řadu delegátů rozplakal.
McCain vsadil v závěru svého projevu na svůj příběh vietnamského zajatce. Řadu delegátů rozplakal. | Foto: Reuters

"Pustíme se do nejambicióznějšího projektu posledních desetiletí. Přestaneme posílat 700 miliard dolarů zemím, které nás příliš nemilují," řekl McCain a slíbil, že zvýší těžbu domácí ropy.

Nová studená válka nebude

V zahraničněpolitické pasáži se pokusil ukázat jinou tvář než tu bojovnickou. Slíbil například, že jako prezident zachová dobré vztahy s Ruskem.

"Nenávidím válku. Kandiduji na prezidenta proto, abych udržel zemi bezpečnou a žádné další rodiny už nemusely posílat své děti do války," slíbil McCain s poukazem na svou zkušenost s válkou ve Vietnamu.

V nejosobněji laděné části projevu připomněl okamžik, kdy byl během války sestřelen, a popsal svou cestu skrze skoro pětileté zajetí. "Nikdy už jsem nebyl stejný jako před tím. Nebyl jsem tu už sám pro sebe. Byl jsem tady pro svou zemi."

"Nejsem tak pyšný, abych si myslel, že jsem byl vybrán, abych zachránil tuto zemi. Tato země mě zachránila. A já za ni budu bojovat. K tomu mi pomáhej Bůh," řekl McCain v patriotsky laděném závěru nominační řeči. 

John McCain se objímá se svou matkou. Nebude mě za to mít ráda, když vám to o ní řeknu, ale je 96 let mladá, prohlásil v úvodu svého projevu McCain.
John McCain se objímá se svou matkou. Nebude mě za to mít ráda, když vám to o ní řeknu, ale je 96 let mladá, prohlásil v úvodu svého projevu McCain. | Foto: Reuters

Nekřičme už na sebe

Tu se několikrát pokusili přerušit demonstranti. Dvacet tisíc republikánů se je vždy pokusilo přehlušit hlasitým skandováním "USA, USA". McCain se na moment odchýlil od připraveného projevu a upozornil své stoupence, že je na čase, aby na sebe Američané přestali pokřikovat.

S koncem republikánského konventu začíná v USA závěrečná část předvolební kampaně. Jejími vrcholy budou televizní debaty obou kandidátů.

McCain do ní vstupuje se zhruba šestiprocentní ztrátou v celonárodních průzkumech na svého demokratického konkurenta.

Co je ještě důležitější, ztrácí zatím i na úrovni klíčových států, které budou ve volbách na počátku listopadu rozhodovat. Aktuálně.cz tento týden na základě aktuálních průzkumů veřejného mínění propočítalo, že Obamovi by v tuto chvíli chybělo ke zvolení jen pět volitelských hlasů.

Projděte si celou volební mapu USA.

 

Právě se děje

Další zprávy