Izraelský vojenský džíp se převrátil a zabil Palestince

ČTK ČTK
14. 6. 2015 12:04
Incident se stal u Kfar Máliku severně do Ramalláhu a armáda tvrdí, že mladý muž hodil na auto zápalnou bombu a trefil se.
Izraelští vojáci.
Izraelští vojáci. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský vojenský terénní vůz nasazený proti protestujícím Palestincům na Západním břehu Jordánu se převrátil a zabil 22letého Palestince. Podle armády řidič ztratil kontrolu nad vozem. Mrtvý byl údajně mezi demonstranty, kteří házeli na vojáky kamení.

Incident se stal u Kfar Máliku severně do Ramalláhu a armáda tvrdí, že mladý muž hodil na auto zápalnou bombu a trefil se. "Řidič se vyděsil, strhl auto a najel do toho muže," řekla armádní mluvčí.

Podle ní na místo přijela izraelská záchranná služba a poskytla potřebným pomoc. Smrt Palestince prý potvrdit nemůže, jelikož toho ošetřovali palestinští zdravotníci.

Vojáci chtěli muži pomoc

Vojáci se podle izraelských serverů snažili na místě muži poskytnout první pomoc, ale Palestinec zemřel na svá zranění. Palestinská agentura Maan oznámila, že Izraelci muže nechali ležet pod autem hodinu bez pomoci.

Starosta Kfar Máliku řekl, že vojáci muže postřelili před tím, než na něj spadl džíp. Jeden ze svědků tvrdí, že Palestinec na nikoho neútočil, že byl na cestě do práce na kuřecí farmu a že ho na hlavní silnici porazilo auto, které narazilo do zdi. Armáda poslala vojáky do Kfar Máliku pozatýkat radikály.

Incident, který obě strany popsaly odlišně, se stal na Západním břehu také ve středu. Izraelští pohraničníci tam zabili mladého Palestince, protože k nim prý běžel se zápalnou bombou. Palestinská strana ale tvrdí, že byl střelen do zad. Radikální Hamas označil mrtvého za svého člena a sdělil, že byl zabit, když vycházel z mešity.

 

Právě se děje

před 23 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy