Izraelský soud odškodní rodinu zabité Palestinky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 9. 2011 14:12
Desetiletá dívka zemřela v roce 2007 po zásahu gumovým projektilem
Demonstrující Palestinci (Ilustrační foto).
Demonstrující Palestinci (Ilustrační foto). | Foto: Reuters

Jeruzalém - Odškodnění ve výši 432 000 dolarů (bezmála osm milionů korun) musí zaplatit izraelská vláda rodině prominentního palestinského mírového aktivisty. Jeho desetiletá dcera byla v roce 2007 zabita gumovým projektilem vystřeleným izraelským pohraničníkem.

Jeruzalémský okresní soud dospěl v neděli k závěru, že stát Izrael je za smrt dítěte zodpovědný, oznámila dnes agentura AP.

Abir Aramínová z vesnice Anata na Západním břehu Jordánu si šla spolu se sestrou a dvěma přáteli ze školy koupit sladkosti po zkoušce z matematiky.

Podle očitých svědků přijel na místo vůz izraelské pohraniční policie a skupina chlapců na něj začala házet kamení. Izraelští pohraničníci je chtěli rozehnat střelbou gumovými projektily a jeden z nich náhodně zasáhl Abir do hlavy.

Dívka byla převezena do nemocnice, kde o dva dny později zranění podlehla. Policie nejprve tvrdila, že byla zasažena hozeným kamenem, pitva ale prokázala, že šlo o zbloudilou střelu.

Podle rozhodnutí jeruzalémského soudu musí izraelská vláda rodině dívky zaplatit odškodnění za zmařený život, za okolnosti smrti a náklady pohřbu. Soudce Orit Efal-Gabai poukázal na to, že střela, která Abir zabila, byla vypálena v rozporu s vydanými rozkazy.

Foto: Aktuálně.cz

Bojovník za mír

Otec zabitého děvčete Basám Aramín zažaloval zabití své dcery u civilního soudu. Ten loni v srpnu vydal rozsudek, podle něhož byla Abiřina smrt "absolutně neospravedlnitelná" a připsal ji buď nedbalosti pohraničníků, nebo porušení rozkazu.

Otec mrtvé dívky tehdy řekl, že nemůže vinit "osmnáctiletého mladíka za střelbu na nevinné desetileté děvče", a odpovědnost přisoudil vládní politice Izraele.

Basám Aramín je zakladatelem organizace Bojovníci za mír. Tato skupina sdružuje bývalé izraelské vojáky a bývalé palestinské aktivisty, kteří nyní podporují mírové spolužití mezi oběma národy. Sám Aramín strávil sedm let ve vězení kvůli ozbrojeným aktivitám, poté se násilí zřekl.

"Dospěl jsem k přesvědčení, že cestou dialogu můžete změnit myšlení extremistů, jenom boj ale přináší pouze cyklus akce a reakce," řekl britskému listu The Guardian v roce 2007.

 

Právě se děje

Další zprávy