Izraelský prezident zmírnil podmínky propuštění expremiéra. Může mluvit s médii a vycestovat ze země

ČTK ČTK
4. 7. 2017 20:52
Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert bude moci vycestovat ze země nebo hovořit s novináři. To měl jednasedmdesátiletý politik zakázáno poté, co byl předčasně propustěn z vězení, kam se dostal za úplatky od amerického podnikatele Morrise Talanského a za bránění spravedlnosti. Podmínky jeho propuštění zahrnovaly několik měsíců trvající veřejně prospěšné práce, zákaz poskytovat rozhovory médiím a vycestovat z Izraele. Prezident Reuven Rivlin v úterý tyto podmínky zmírnil.
Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert.
Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský prezident Reuven Rivlin v úterý zmírnil podmínky propuštění expremiéra Ehuda Olmerta z vězení. To znamená, že Olmert, který byl propuštěn po 16 měsících za mřížemi, bude moci například vycestovat ze země či hovořit s novináři. Nadále se však nesmí zapojit do politiky. Informovala o tom agentura AP.

Jedenasedmdesátiletý Olmert, který byl premiérem v letech 2006 až 2009, byl v roce 2014 odsouzen za přijetí úplatků v aféře zvané Holyland, která se týkala stavebních projektů v Jeruzalémě z doby, kdy byl Olmert jeho starostou (1993-2003). Trest dostal i za úplatky od amerického podnikatele Morrise Talanského a za bránění spravedlnosti. Z 27měsíčního trestu, který mu byl vyměřen, si však nakonec odpykal jen 16 měsíců. Propuštěn byl podle vězeňské služby ze zdravotních důvodů.

Podmínky jeho propuštění zahrnovaly několik měsíců trvající veřejně prospěšné práce, zákaz poskytovat rozhovory médiím a vycestovat z Izraele. O tom, že prezident tyto podmínky zruší, se už spekulovalo krátce po expremiérově propuštění v neděli.

Zákaz ucházet se o veřejné funkce se nicméně na Olmerta bude vztahovat dalších několik let.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy