Izraelský prezident zmírnil podmínky propuštění expremiéra. Může mluvit s médii a vycestovat ze země

ČTK ČTK
4. 7. 2017 20:52
Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert bude moci vycestovat ze země nebo hovořit s novináři. To měl jednasedmdesátiletý politik zakázáno poté, co byl předčasně propustěn z vězení, kam se dostal za úplatky od amerického podnikatele Morrise Talanského a za bránění spravedlnosti. Podmínky jeho propuštění zahrnovaly několik měsíců trvající veřejně prospěšné práce, zákaz poskytovat rozhovory médiím a vycestovat z Izraele. Prezident Reuven Rivlin v úterý tyto podmínky zmírnil.
Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert.
Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský prezident Reuven Rivlin v úterý zmírnil podmínky propuštění expremiéra Ehuda Olmerta z vězení. To znamená, že Olmert, který byl propuštěn po 16 měsících za mřížemi, bude moci například vycestovat ze země či hovořit s novináři. Nadále se však nesmí zapojit do politiky. Informovala o tom agentura AP.

Jedenasedmdesátiletý Olmert, který byl premiérem v letech 2006 až 2009, byl v roce 2014 odsouzen za přijetí úplatků v aféře zvané Holyland, která se týkala stavebních projektů v Jeruzalémě z doby, kdy byl Olmert jeho starostou (1993-2003). Trest dostal i za úplatky od amerického podnikatele Morrise Talanského a za bránění spravedlnosti. Z 27měsíčního trestu, který mu byl vyměřen, si však nakonec odpykal jen 16 měsíců. Propuštěn byl podle vězeňské služby ze zdravotních důvodů.

Podmínky jeho propuštění zahrnovaly několik měsíců trvající veřejně prospěšné práce, zákaz poskytovat rozhovory médiím a vycestovat z Izraele. O tom, že prezident tyto podmínky zruší, se už spekulovalo krátce po expremiérově propuštění v neděli.

Zákaz ucházet se o veřejné funkce se nicméně na Olmerta bude vztahovat dalších několik let.

 

Právě se děje

před 6 minutami

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy