Izraelský premiér rozpustil válečný kabinet. Reagoval na odchod Bennyho Gance

ČTK ČTK
17. 6. 2024 10:53
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozpustil šestičlenný válečný kabinet, píše agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného izraelského činitele. Takový krok se podle agentury očekával po nedávném odchodu centristy a bývalého náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Reuters

O rozpuštění válečného kabinetu informují také izraelská média, podle nichž o svém rozhodnutí předseda vlády v neděli večer informoval širší bezpečnostní kabinet.

Válečný kabinet byl ustaven na začátku ofenzivy v Pásmu Gazy, kterou Izrael zahájil po přeshraničním teroristickém útoku palestinského radikálního hnutí Hamás a jeho spojenců z loňského 7. října. Ministr Ganc, který byl jedním ze tří hlasujících členů válečného kabinetu, formaci opustil zhruba před týdnem spolu s jedním tří pozorovatelů, Gadim Eisenkotem. Důvodem byla podle nich Netanjahuova neschopnost představit vítěznou válečnou strategii. Ganc svůj krok avizoval již několik týdnů předtím, kdy dal premiérovi ultimátum, aby vláda schválila strategický válečný plán se šesti jím navrženými body.

Rozpuštění válečného kabinetu se podle serveru The Times of Israel očekávalo, jelikož krajně pravicový ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir usiloval o uvolněné křeslo po Gancovi, což by podle Reuters prohloubilo napětí mezi Izraelem a Spojenými státy ohledně ofenzivy v Pásmu Gazy.

Předpokládá se, že Netanjahu bude nově válečnou strategii konzultovat s užší skupinou ministrů, mimo jiné s ministrem obrany Joavem Galantem a ministrem pro strategické záležitosti Ronem Dermerem. Podle izraelského serveru Ynet nebude Ben Gvir k těmto jednáním přizván. Důležitá rozhodnutí budou podle ToI zřejmě vyžadovat souhlas širšího bezpečnostního kabinetu.

Netanjahuovi kritici tvrdí, že rozhodování premiéra je ovlivněno ultranacionalisty ve vládě, kteří se staví proti dohodě o příměří výměnou za propuštění rukojmích zadržovaných v Pásmu Gazy. AP v této souvislosti připomíná, že ultranacionalisté ve vládě vyjádřili podporu "dobrovolné" emigraci Palestinců z Pásma Gazy a obnovení izraelské okupace tohoto území. Netanjahu tato tvrzení odmítá a tvrdí, že chce to, co je nejlepší pro Izrael.

 

Právě se děje

Další zprávy