Izrael čekají předčasné volby. Tamní parlament jednohlasně schválil své rozpuštění

ČTK ČTK
26. 12. 2018 20:55
Izraelský parlament ve středu odhlasoval své rozpuštění a umožnil tak konání předčasných voleb, informoval zpravodajský server Ynet. Na předčasných volbách a rozpuštění parlamentu se shodla již v pondělí izraelská vládní koalice a datum hlasování stanovila na 9. dubna 2019, nynější hlasování byla tedy spíše formalita, poznamenaly světové agentury.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Hlasování se uskutečnilo ve středu večer, 105 členů Knesetu bylo pro, nikdo nebyl proti. Za rozhodnutím o konání předčasných voleb stojí koaliční krize, kterou způsobil zákon o výjimkách z povinné vojenské služby pro ultraortodoxní židy.

Podle izraelských zákonů se příští volby měly konat až v listopadu 2019. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua zůstane ve funkci, dokud nový kabinet vzešlý z dubnových voleb nesloží slib, poznamenala agentura Reuters.

Ultraortodoxní židé tvoří deset až 12 procent izraelské populace. Ti, kteří se věnují náboženskému studiu, nevstupují do armády. Tato výjimka se vztahuje zhruba na 60 000 ortodoxních židovských věřících. Jinak Izraelci v armádě povinně slouží tři a ženy dva roky a mnozí rukují už v 18 letech.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy