Izrael čekají předčasné volby. Tamní parlament jednohlasně schválil své rozpuštění

ČTK ČTK
26. 12. 2018 20:55
Izraelský parlament ve středu odhlasoval své rozpuštění a umožnil tak konání předčasných voleb, informoval zpravodajský server Ynet. Na předčasných volbách a rozpuštění parlamentu se shodla již v pondělí izraelská vládní koalice a datum hlasování stanovila na 9. dubna 2019, nynější hlasování byla tedy spíše formalita, poznamenaly světové agentury.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Hlasování se uskutečnilo ve středu večer, 105 členů Knesetu bylo pro, nikdo nebyl proti. Za rozhodnutím o konání předčasných voleb stojí koaliční krize, kterou způsobil zákon o výjimkách z povinné vojenské služby pro ultraortodoxní židy.

Podle izraelských zákonů se příští volby měly konat až v listopadu 2019. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua zůstane ve funkci, dokud nový kabinet vzešlý z dubnových voleb nesloží slib, poznamenala agentura Reuters.

Ultraortodoxní židé tvoří deset až 12 procent izraelské populace. Ti, kteří se věnují náboženskému studiu, nevstupují do armády. Tato výjimka se vztahuje zhruba na 60 000 ortodoxních židovských věřících. Jinak Izraelci v armádě povinně slouží tři a ženy dva roky a mnozí rukují už v 18 letech.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy