Izraelský ministr Lieberman prý pral špinavé peníze

Roman Gazdík
3. 8. 2009 13:37
Policie má prý o nekalém jednání šéfa diplomacie dostatek důkazů
Avigdor Lieberman
Avigdor Lieberman | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman je jedním z těch mužů, které svět "baví nenávidět".

Vedle tohoto přistěhovalce z Moldavska vypadá totiž i současný premiér Benjamin Netanjahu, stabilní nemesis izraelské levice a zahraničních propalestinských aktivistů, jako holubice míru.

Mezi kontroverzní počiny politické kariéry někdejšího vyhazovače patří například návrh předat území Izraele, na kterých žijí Izraelští Arabové (občané Izraele, celkem tvoří pětinu populace), Palestinské samosprávě. Navrhoval také bombardování Egypta kvůli podpoře Jásira Arafata a egyptského prezidenta Husního Mubaraka poslal "do pekel". Dříve také odmítal vytvoření palestinského státu.

Vstupem do Netanjahuovy administrativy začal být opatrnější, přesto se raději příliš nestýká s novináři, zřejmě v předtuše hrozby dalšího politického skandálu.

Nelegální konta, fiktivní firmy

Nyní čelí izraelský ministr zahraničí dalšímu problému. Policie totiž prohlásila, že má dostatek důkazů, aby byl postaven před soud v případě týkajícím se údajné korupce, zpronevěry a praní špinavých peněz.

Na kyperských účtech, ke kterým měl Lieberman údajně přístup, mělo být až 2,5 milionu dolarů
Na kyperských účtech, ke kterým měl Lieberman údajně přístup, mělo být až 2,5 milionu dolarů | Foto: Reuters

Podle serveru Ynet.co.il odhalili vyšetřovatelé šest až osm fiktivních společností a velký počet účtů, skrze které měly údajně přicházet peníze na politické kampaně jeho strany Jisra'el Bejtenu (Izrael, náš domov).

Jedním z těchto kont je kyperský účet Liebermanovy dcery Michal, která je také vyšetřována.

Nyní záleží pouze na izraelském vrchním žalobci Menachemu Mazúzovi, zda bude kontroverzní politik skutečně obviněn. Pokud se tak stane, bude muset šéf druhé nejsilnější koaliční strany odstoupit.

Korupce mezi politiky

Podle Liebermana je celá kauza motivována politicky.

"Nebyl zde žádný důvod mě vyšetřovat," prohlásil v tiskovém prohlášení vydaném v neděli. "Policie mě nyní pronásleduje 13 let a jak moje politická síla a síla Jisra'el Bejtenu rostla, nabíraly na rychlosti také pokusy odstavit mě od mých veřejných aktivit."

Olmert (vlevo) musel odstoupit, jeho učitel Šaron svou pozici ustál
Olmert (vlevo) musel odstoupit, jeho učitel Šaron svou pozici ustál | Foto: Reuters/Gil Cohen Magen

Vrcholní izraelští politici mají kvůli obviněním z korupce problémy opakovaně. Loni musel odstoupit premiér Ehud Olmert a exministr financí Avraham Hirschson byl letos v červnu odsouzen k více než pěti letům za zpronevěru téměř dvou milionů šekelů (přes 9 milionů korun).

Kvůli korupci byl vyšetřován i bývalý premiér Ariel Šaron a jeho syn Omri byl odsouzen k devíti měsícům vězení kvůli nelegálním příspěvkům na kampaň svého otce v roce 1999.

Podle nejnovějšího průzkumu Izraelského armádního rádia se 37 procent dotázaných domnívá, že je v Izraeli korupce rozšířenější než v jiných zemích.

 

Právě se děje

Další zprávy