Elbit Systems uvedla, že Lanius je určený pro operace na krátkou vzdálenost v městském prostředí. Může fungovat odděleně nebo být součástí celé robotické a autonomní bojové platformy Legion-X, kterou firma postupně vyvíjí. Jde o síť propojených bojových prostředků, která může koordinovat operace rozmanitých robotických systémů.
Malý dron Lanius může na místo mise dopravit transportní multikoptéra nebo ho může vypustit voják z ruky. Obratností a rychlostí se Lanius vyrovná závodním dronům. Dokáže manévrovat rychlostí až 20 m/s. Pohání ho malá lithiová baterie a let trvá 7 minut. Na splnění úkolu to stačí.
Lanius je vybaven GPS a technologiemi umělé inteligence s integrovaným modulem NVIDIA Jetson TX2, které umožňují navigaci k budově, její skenování s cílem identifikovat otvory pro proniknutí dovnitř.
V interiéru se umí vyhýbat objektům a po nalezení skupiny lidí Lanius podle výrobce dokáže určit, kdo je opravdu nepřítel a zda je ozbrojený. Poté ho případně dokáže zlikvidovat sebevražedným útokem, který na dálku potvrdí operátor. Když ale například v podzemí vypadává komunikace, zřejmě umí dron pracovat i autonomně.
Spojení různých funkcí do jednoho lehkého dronu, jako je Lanius, se zdá být převratnou změnou, pokud jde o poskytnutí nástrojů, které vojáci potřebují na moderním bojišti, píše o novince deník The Jerusalem Post. To podle něj znamená, že voják už nemusí nutně riskovat svůj život. Vyslání těchto bezpilotních letounů může snížit i počet obětí, kterými by se mohli stát i civilisté či zadržení rukojmí.