Video: Budoucnost je tady. Nový sebevražedný dron udivuje svými schopnostmi

bb bb
24. 11. 2022 10:44
V bojovém tempu se pohybuje ulicemi měst i uvnitř samotných budov. Ty dokáže díky umělé inteligenci podrobně skenovat a prohledávat. Najde ozbrojeného nepřítele a na příkaz operátora, ale i sám od sebe ho dokáže zlikvidovat. Izraelská společnosti Elbit Systems slibuje, že její dron Lanius kombinuje řadu technologií, které mohou přinést průlom při bojích ve městě.
Produktové video, které má ukázat, proč malý izraelský dron zásadně změní boj v ulicích měst. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/Elbit Systems

Elbit Systems uvedla, že Lanius je určený pro operace na krátkou vzdálenost v městském prostředí. Může fungovat odděleně nebo být součástí celé robotické a autonomní bojové platformy Legion-X, kterou firma postupně vyvíjí. Jde o síť propojených bojových prostředků, která může koordinovat operace rozmanitých robotických systémů.

Malý dron Lanius může na místo mise dopravit transportní multikoptéra nebo ho může vypustit voják z ruky. Obratností a rychlostí se Lanius vyrovná závodním dronům. Dokáže manévrovat rychlostí až 20 m/s. Pohání ho malá lithiová baterie a let trvá 7 minut. Na splnění úkolu to stačí.

Lanius je vybaven GPS a technologiemi umělé inteligence s integrovaným modulem NVIDIA Jetson TX2, které umožňují navigaci k budově, její skenování s cílem identifikovat otvory pro proniknutí dovnitř. 

V interiéru se umí vyhýbat objektům a po nalezení skupiny lidí Lanius podle výrobce dokáže určit, kdo je opravdu nepřítel a zda je ozbrojený. Poté ho případně dokáže zlikvidovat sebevražedným útokem, který na dálku potvrdí operátor. Když ale například v podzemí vypadává komunikace, zřejmě umí dron pracovat i autonomně.

Spojení různých funkcí do jednoho lehkého dronu, jako je Lanius, se zdá být převratnou změnou, pokud jde o poskytnutí nástrojů, které vojáci potřebují na moderním bojišti, píše o novince deník The Jerusalem Post. To podle něj znamená, že voják už nemusí nutně riskovat svůj život. Vyslání těchto bezpilotních letounů může snížit i počet obětí, kterými by se mohli stát i civilisté či zadržení rukojmí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy