Izraelského premiéra vyslechla policie kvůli darům za tisíce dolarů. Netanjahu nařčení odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 1. 2017 23:55
Izraelská policie vyslechla premiéra Benjamina Netanjahua, který je podezřelý, že od některých podnikatelů přijímal "nelegální dary". Ten rozhodně popřel všechny informace o svých údajných porušeních zákonů, které se v poslední době objevily ve sdělovacích prostředcích. Na svém facebookovém účtu napsal, že jde o kampaň vykonstruovanou jeho odpůrci.
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Jeruzalém – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes absolvoval více než tříhodinový policejní výslech v souvislosti s podezřením, že od některých podnikatelů přijímal "nelegální dary". Vyšetřovatelé se jej dotazovali přímo v jeho rezidenci v Jeruzalémě, uvedla agentura AP.

Podle prohlášení ministerstva spravedlnosti se výslech týkal "podezření z přijímání darů od podnikatelů". Izraelští i zahraniční podnikatelé blízcí Netanjahuovi mu údajně nabízeli dary v odhadované hodnotě několika desítek tisíc dolarů. Pokud se během vyšetřování potvrdí, že je přijímal, mohl by předseda vlády čelit obvinění ze "zneužití důvěry" státního úředníka.

Premiér rozhodně popřel všechny informace o svých údajných porušeních zákonů, které se v poslední době objevily ve sdělovacích prostředcích. Na svém facebookovém účtu napsal, že jde o kampaň vykonstruovanou jeho odpůrci.

Média tvrdí, že policie případ v tichosti vyšetřuje už osm či devět měsíců. Výslechy pěti desítek svědků prý v posledních třech týdnech umožnily dosáhnout ve vyšetřování "zásadního průlomu".

Informace o vyšetřování se dostaly na veřejnost nedlouho poté, co šéf Světového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder na policii vypověděl, že dal Netanjahuovi a jeho synovi Jairovi několik darů, včetně drahých obleků.

Premiér reagoval během nedělního zasedání vlády hned na několik útoků zejména ze strany opozice na svou osobu. "Myslím, že by se opozice měla uklidnit," uvedl Netanjahu. "My si alespoň za své obleky platíme sami," reagovala následně na Twitteru opoziční politička Cipi Livniová.

 

Právě se děje

Další zprávy