Izraelského premiéra vyslechla policie kvůli darům za tisíce dolarů. Netanjahu nařčení odmítá

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 1. 2017 23:55
Izraelská policie vyslechla premiéra Benjamina Netanjahua, který je podezřelý, že od některých podnikatelů přijímal "nelegální dary". Ten rozhodně popřel všechny informace o svých údajných porušeních zákonů, které se v poslední době objevily ve sdělovacích prostředcích. Na svém facebookovém účtu napsal, že jde o kampaň vykonstruovanou jeho odpůrci.
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Jeruzalém – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes absolvoval více než tříhodinový policejní výslech v souvislosti s podezřením, že od některých podnikatelů přijímal "nelegální dary". Vyšetřovatelé se jej dotazovali přímo v jeho rezidenci v Jeruzalémě, uvedla agentura AP.

Podle prohlášení ministerstva spravedlnosti se výslech týkal "podezření z přijímání darů od podnikatelů". Izraelští i zahraniční podnikatelé blízcí Netanjahuovi mu údajně nabízeli dary v odhadované hodnotě několika desítek tisíc dolarů. Pokud se během vyšetřování potvrdí, že je přijímal, mohl by předseda vlády čelit obvinění ze "zneužití důvěry" státního úředníka.

Premiér rozhodně popřel všechny informace o svých údajných porušeních zákonů, které se v poslední době objevily ve sdělovacích prostředcích. Na svém facebookovém účtu napsal, že jde o kampaň vykonstruovanou jeho odpůrci.

Média tvrdí, že policie případ v tichosti vyšetřuje už osm či devět měsíců. Výslechy pěti desítek svědků prý v posledních třech týdnech umožnily dosáhnout ve vyšetřování "zásadního průlomu".

Informace o vyšetřování se dostaly na veřejnost nedlouho poté, co šéf Světového židovského kongresu (WJC) Ronald Lauder na policii vypověděl, že dal Netanjahuovi a jeho synovi Jairovi několik darů, včetně drahých obleků.

Premiér reagoval během nedělního zasedání vlády hned na několik útoků zejména ze strany opozice na svou osobu. "Myslím, že by se opozice měla uklidnit," uvedl Netanjahu. "My si alespoň za své obleky platíme sami," reagovala následně na Twitteru opoziční politička Cipi Livniová.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy