Izraelské stíhačce odpadl v devíti kilometrech nad zemí kryt kokpitu, posádka přežila

ČTK ČTK
7. 1. 2019 19:03
Izraelskému vojenskému stíhacímu letadlu F-15 při tréninku odpadl kryt kokpitu a posádka se ocitla nekrytá ve výšce 9144 metrů za pětačtyřicetistupňového mrazu. Podařilo se jí nouzově přistát. Jak dnes oznámil deník Haarec, izraelské letectvo po tomto incidentu lety stíhaček F-15 zastavilo.
Stíhačka F-15
Stíhačka F-15 | Foto: Gerry Metzler/Wikimedia Commons

Případ se stal 2. ledna. "Jsem bez krytu a přistaneme u nejbližší (letecké) základny (Nevatim). Potvrďte," sdělil vysílačkou velitelství pilot za burácení motoru a silného větru. Stroj pak bez další komplikace přistál.

Mluvčí izraelské armády sdělil, že posádka se ocitla v nebezpečné situaci. Tréninkové lety F-15 jsou pozastaveny a případ se vyšetřuje. Armáda zveřejnila zvukový záznam konverzace s řídicí věží.

Dvoučlenná posádka se po přistání podrobila lékařské prohlídce, při které se zjistilo, že je v dobré kondici. Až do incidentu s letadlem nebyly žádné problémy a nic nenaznačovalo, že je kryt uvolněn.

Izraelská armáda má ve své výzbroji stíhačky F-15 americké výroby od 70. let. Do roku 2016, kdy USA začaly Izraeli dodávat pokročilejší letouny F-35, Izraelci tyto stroje považovali za oporu svého letectva.

Video: Nejmladší pilotka Airbusu A330: Musíte hodně obětovat, ale není to mužské povolání

V sezoně nalétám až 90 hodin měsíčně, je to náročné prostředí kvůli míře hluku i stresu, i zpoždění tři minuty se musí vysvětlovat, říká Svobodová | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy