Další volby a opět bez silného vítěze. Netanjahuovi se zřejmě nepodaří získat převahu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 3. 2021 6:37
Aktualizované odhady výsledků izraelských voleb zhoršily vyhlídky pravicové strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua na vítězství. Podle nich nemá předseda vlády šanci získat parlamentní většinu, ani kdyby se mu podařilo přesvědčit ke spolupráci nacionalisty, informoval zpravodajský server BBC News.
Instalace volebního poutače Benjamina Netanjahua a jeho strany Likud v Jeruzalémě.
Instalace volebního poutače Benjamina Netanjahua a jeho strany Likud v Jeruzalémě. | Foto: Reuters

Podle odhadů na základě průzkumu u voličů při odchodu z volebních místností by strana Likud a její spojenci měli ve 120členném Knesetu obsadit 52 či 53 křesel. Strany, které stojí k premiérovi v opozici, mají šanci na 60 mandátů.

Nacionalistická strana Jemina, již vede exministr obrany Naftali Bennett, získá podle odhadů sedm parlamentních míst. Bennett své koaliční záměry odmítl sdělit. "Udělám pouze to, co bude dobré pro Izrael," citoval jej jeho mluvčí.

Úterní izraelské volby byly čtvrté od jara 2019 a druhé od začátku epidemie covidu-19. Volební účast dosáhla 67,2 procenta.

Jedenasedmdesátiletý Netanjahu, který je nejdéle sloužícím izraelským premiérem, navzdory nepřesvědčivým odhadům prohlásil, že volby skončily "velkým vítězstvím pro pravici".

Premiérovi uškodil soudní proces

Netanjahu v předvolební kampani vyzdvihoval především úspěšnost očkování proti nemoci covid-19 v zemi. Skoro polovina Izraelců již dostala obě dávky vakcíny. Popularitě premiéra naopak mohl uškodit soudní proces, v němž je obviněn z korupce.

Obvinění se týkají tří na sobě nezávislých případů, v nichž jde mimo jiné o ovlivňování vlastníků médií a přijímání štědrých darů výměnou za politické výhody. Netanjahu vinu odmítá, odmítl též odstoupit z funkce a obvinění označil za pokus o převrat.

Izraelská společnost je v otázce podpory Netanjahua, který stojí v čele vlády nepřetržitě od roku 2009, velmi rozdělená. Zatímco jeho příznivci jej označují za "krále Bibiho", na transparentech jeho odpůrců byl premiér označen "předsedou zločinu", píše Reuters.

Rychlá očkovací kampaň Izraeli umožnila před volbami otevřít většinu ekonomiky. Netanjahu přitom voličům a podnikům zasaženým pandemií přislíbil další finanční pomoc a miliony dalších dávek vakcín proti covidu-19.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy