Izraelské nálety v Gaze mohou být válečné zločiny, řekla na jednání OSN Bacheletová

ČTK ČTK
27. 5. 2021 11:41
Izraelské nálety v Pásmu Gazy mohou představovat válečné zločiny, pokud se ukáže, že byly nepřiměřené. V úvodu mimořádného jednání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) svolaného na žádost muslimských zemí to řekla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.
"Kolem bylo jen hodně kouře a nic jsme neviděli." Obyvatele Gazy probudilo letecké bombardování. (20. května 2021) | Video: Reuters

Podle agentury Reuters uvedla, že dosud neobdržela žádné důkazy o tom, že civilní budovy zasažené při izraelských náletech v Gaze byly využívány k vojenským účelům.

"Takové útoky mohou představovat válečné zločiny, pokud se ukáže, že byly nepřiměřené," řekla Bacheletová 47člennému orgánu. Zároveň vyzvala lídry radikálního Hamásu, který v Pásmu Gazy vládne, aby neodpaloval rakety na Izrael. Evropská unie, Izrael a Spojené státy označují Hamás za teroristickou organizaci.

Rada má ve čtvrtek hlasovat o návrhu rezoluce, kterou jménem Organizace islámské spolupráce (OIC) připravil Pákistán. Text vyzývá k ustavení "nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise pro okupovaná palestinská území včetně východního Jeruzaléma". Vyšetřovatelé mají prověřit "všechna podezření na porušení mezinárodního práva" v souvislosti s napětím, jež vedlo k nedávným bojům v Pásmu Gazy. Od 10. do 21. května v nich zahynulo přes 250 lidí, hlavně Palestinců, a v Pásmu Gazy jsou rozsáhlé materiální škody.

Zda rezoluce najde v radě dostatečnou podporu, není jasné. Schůzi si vyžádaly Pákistán a palestinská samospráva a její svolání podpořilo 20 členů rady. Tato instituce se schází pravidelně třikrát ročně, ale kromě toho může svolat mimořádné jednání, pokud se pro ně vysloví aspoň třetina členů.

Možné válečné zločiny spáchané od předchozího konfliktu v roce 2014 má vyšetřovat také Mezinárodní trestní soud (ICC). Jeho prokurátorka Fatou Bensoudaová nevyloučila, že soud do vyšetřování zahrne i květnové boje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy