reklama
 
 

Izraelci bombardovali Pásmo Gazy. Útočili na teroristické cíle hnutí Hamás

17. 5. 2018 8:15
Na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem se konají protesty za konec blokády enklávy a možnost Palestinců vrátit se na území, kde žili jejich předci.

Tel Aviv - Izraelské letectvo podniklo v noci na čtvrtek několik náletů na severu Pásma Gazy. Informoval o tom izraelský list The Times of Israel s odvoláním na prohlášení armády.

Podle ní byly útoky vedeny na cíle teroristů. Letouny údery provedly v reakci na střelbu, která byla vypálena nejspíš z druhé strany hranice a zasáhla domy v izraelském městě Sderot.

Podle armádního prohlášení patřily teroristické cíle radikálnímu palestinskému hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vládne a které stojí za nynějšími protesty u hranic s Izraelem. Letadla zasáhla mimo jiné jednu z vojenských základen hnutí a rovněž továrnu na zbraně. Střely, které ve středu poškodily domy v jihoizraelském městě Sderot, nikoho nezranily.

Útočníci podle zástupců města mířili na prolétající armádní letoun, nicméně střely dopadly na několik budov. "Armáda tento incident považuje za vážný a činí Hamás zodpovědným za všechno, co se děje v Pásmu Gazy," uvádí se v prohlášení. Jeden ze zasažených domů patří i bývalému starostovi Sderotu Elimu Mojalovi.

Izrael a palestinské radikální hnutí Hamás vedly v létě roku 2014 padesátidenní válku, která si vyžádala životy 73 obyvatel Izraele, z toho 67 vojáků a šesti civilistů, a více než 2100 Palestinců.

Na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem se už od konce března konají protesty za konec blokády enklávy a možnost Palestinců vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale která se teď nacházejí v Izraeli. Protesty se většinou konaly v pátek, tento týden se ale výjimečně odehrály i v pondělí, mimo jiné v souvislosti s otevřením amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Pondělní střety protestujících s izraelskými vojáky byly dosud nejhorší od války v roce 2014, o život přišlo téměř 60 Palestinců.

autor: ČTK | 17. 5. 2018 8:15

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama