Izrael zavádí celostátní karanténu. Tři týdny bude platit zákaz vycházení

ČTK ČTK
13. 9. 2020 21:31
Izraelská vláda schválila v celé zemi třítýdenní karanténu, která vstoupí v platnost od pátku. Opatření, jehož cílem je zbrzdit šíření koronaviru, oznámil premiér Benjamin Netanjahu.
Rodina ortodoxních Židů v izraelském městě Bnej Brak, které je zasažené koronavirem.
Rodina ortodoxních Židů v izraelském městě Bnej Brak, které je zasažené koronavirem. | Foto: Reuters

Podle předsedy vlády je omezení pohybu v zemi nutné zavést, neboť podle varování expertů by zdravotní systém nemusel být s to zvládnout předpokládaný nárůst počtu těžkých případů nákazy, pokud se nic nepodnikne.

Podrobnosti zatím vláda nesdělila, ale podle serveru The Times of Israel obsahují zákaz vycházet ven dále než 500 metrů od domova, s výjimkou nezbytných nákupů. Budou uzavřeny školy, nákupní střediska, hotely a zrušeny volnočasové aktivity. Supermarkety a lékárny zůstanou otevřené a fungovat má dál dodávková služba.

Netanjahu mimo jiné řekl, že shromáždění budou omezena ve vnitřních prostorách na nejvýše deset lidí a venku na dvacet.

"Za okolností, které nastaly, nemáme jinou volbu," řekl k nově plánovaným omezujícím opatřením ministr zdravotnictví Juli Edelstein. "Není to snadné," poznamenal. "Ale budou-li tato pravidla dodržována, je na konci tunelu světlo," dodal.

Izrael v posledních týdnech zažívá prudký nárůst potvrzených případů nákazy a mírnější opatření dosud nepřinesla kýžený výsledek. Země má nyní v přepočtu na počet obyvatel jedno z nejvyšších temp šíření nákazy, napsala agentura AP.

Za sobotu se v Izraeli potvrdilo 4158 nových případů nákazy, aktivních je přes 38 tisíc případů a za předchozích 24 hodin přibylo 26 mrtvých. Celkově se v zemi s asi devíti miliony obyvatel potvrdilo více než 152 tisíc nakažených a do dneška zemřelo s covidem-19 už 1103 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy