Při palestinském raketovém útoku na Tel Aviv zemřela žena. Rakety míří na bytové domy

ČTK ČTK
11. 5. 2021 21:05
Při večerním palestinském raketovém útoku na oblast Tel Avivu zemřela padesátiletá žena. Oznámila to izraelská televize Kanál 12 a později potvrdili zdravotníci. Ostatní média hovoří o šesti až osmi zraněných, mezi nimiž je pětileté dítě. Izrael kvůli palbě na čas přerušil provoz na mezinárodním Ben Gurionově letišti u Tel Avivu.
Mnoho zemí vyzývá Izrael k umírněnosti, Egypt se snaží zprostředkovat klid.
Mnoho zemí vyzývá Izrael k umírněnosti, Egypt se snaží zprostředkovat klid. | Foto: Reuters

Policie oznámila, že rakety zasáhly Holon a Givatajim, což jsou místa ležící jižně a východně od Tel Avivu považovaná za jeho předměstí. Policie hlásí, že tam bylo osm lidí zraněno, někteří z nich vážně.

Palestinští radikálové večer pohrozili útoky na Tel Aviv v odvetě za izraelské nálety na obytné domy v Pásmu Gazy. Palestinská raketová palba a izraelské protioperace pokračují od pondělka. O život při nich přišlo nejméně 30 lidí.

Skupina Hamás oznámila, že na Tel Aviv z Pásma Gazy vzlétlo 130 raket. "Plníme svůj slib, brigády Kásam (ozbrojená složka Hamásu) zahájily největší útok na Tel Aviv a jeho okolí se 130 raketami v reakci na útoky nepřítele na výškové civilní domy," uvedl v prohlášení Hamás, který Pásmo Gazy ovládá.

Také Islámský džihád pohrozil útokem na Tel Aviv, pokud Izrael nezastaví palbu na obytné domy. Večer se při jednom z nich zřítil 13patrový dům v Gaze, ale Izraelci jeho obyvatele předem varovali a vyzvali k evakuaci. "V reakci na útoky na obytné výškové domy se Tel Aviv setká s raketami ve 21:00 (20:00 SELČ)," uvedl Islámský džihád v prohlášení.

Podle izraelských médií rakety mířily i na střední Izrael, pondělní raketová palba se zaměřila také na Jeruzalém.

Současným bojům přecházelo několik dní napětí v Jeruzalémě a pondělní policejní zásah proti protestujícím Palestincům na Chrámové hoře. Zraněno tam bylo několik stovek osob.

Mnoho zemí vyzývá Izrael k umírněnosti, Egypt se snaží zprostředkovat klid. Nejmenovaný izraelský bezpečnostní představitel citovaný serverem The Times of Israel řekl, že o možném příměří by mohl Izrael začít uvažovat ve středu.

Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová dnes palestinské raketové útoky odsoudila a řekla, že Izrael má právo na legitimní obranu. "Jeruzalém je pro věřící na celém světě velmi významné místo, musí být místem sdílené existence," uvedla. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price vyzval obě bojující strany, aby šetřily civilisty.

Protiraketový systém Iron Dome v živém vstupu ČT24 | Video: ČT24
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy