reklama
 
 

Izraelská policie vyslechla premiéra Netanjahua kvůli údajnému ovlivňování médií

10. 7. 2018 18:14
Jde o jednu ze tří kauz, v níž je Netanjahu vyšetřován. Ve dvou už policie doporučila zahájit stíhání. Premiér si podle policie měl zajistit příznivé zpravodajství deníku Walla.

Jeruzalém - Policie v úterý čtyři hodiny vyslýchala izraelského premiéra Benjamina Netanjahua kvůli podezření z ovlivňování médií. O zahájení stíhání bude rozhodovat generální prokurátor. Netanjahu pochybení popírá a po úterním výslechu podle deníku Haarec řekl, že mu nebylo předloženo nic nového.

Jde o případ, který se týká telekomunikační firmy Bezeq, pod niž spadá zpravodajský server Walla. Policie Netanjahua vyslýchá kvůli podezření, že si za výhodné regulační opatření, z něhož mělo prospěch vedení Bezequ, zajistil příznivé zpravodajství Wally. Výhody mohl poskytnout coby šéf ministerstva spojů, jež do loňska řídil.

V kauze Bezeq byli zadrženi dva bývalí Netanjahuovi blízcí spolupracovníci, kteří se rozhodli svědčit. Jde o Nira Hefece a Šloma Filbera, kteří poskytli policistům nový materiál. V úterý má být vyslechnut i bývalý akcionář ve firmě Bezeq Šaul Elovič, který z poskytnutých výhod těžil. Podle izraelské televize mu příznivá regulační opatření mohla vynést stovky milionů šekelů (miliardy Kč).

Netanjahu byl vyšetřován v dalších dvou korupčních kauzách, v nichž jde rovněž o ovlivňování médií a dále o přijímání cenných darů od podnikatelů. V těchto případech policie doporučila Netanjahua obžalovat z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Konečné rozhodnutí, zda bude obžaloba vznesena, má generální prokurátor.

Problémy s policií mají oba manželé Netanjahuovi. Premiérovu ženu Saru čeká soud kvůli obvinění z finančního podvodu při řízení provozu premiérovy rezidence. Proces měl začít 19. července, ale tento týden Netanjahuová uspěla s požadavkem o odročení. Soud zahájení procesu odsunul na říjen.

Související video: Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě

Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě. Bůh žehnej USA, řekl Benjamin Netanjahu | Video: Reuters |  01:22

autor: ČTK | 10. 7. 2018 18:14

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama