Izraelská policie vyslechla premiéra Netanjahua kvůli údajnému ovlivňování médií

ČTK ČTK
10. 7. 2018 18:14
Jde o jednu ze tří kauz, v níž je Netanjahu vyšetřován. Ve dvou už policie doporučila zahájit stíhání. Premiér si podle policie měl zajistit příznivé zpravodajství deníku Walla.
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Policie v úterý čtyři hodiny vyslýchala izraelského premiéra Benjamina Netanjahua kvůli podezření z ovlivňování médií. O zahájení stíhání bude rozhodovat generální prokurátor. Netanjahu pochybení popírá a po úterním výslechu podle deníku Haarec řekl, že mu nebylo předloženo nic nového.

Jde o případ, který se týká telekomunikační firmy Bezeq, pod niž spadá zpravodajský server Walla. Policie Netanjahua vyslýchá kvůli podezření, že si za výhodné regulační opatření, z něhož mělo prospěch vedení Bezequ, zajistil příznivé zpravodajství Wally. Výhody mohl poskytnout coby šéf ministerstva spojů, jež do loňska řídil.

V kauze Bezeq byli zadrženi dva bývalí Netanjahuovi blízcí spolupracovníci, kteří se rozhodli svědčit. Jde o Nira Hefece a Šloma Filbera, kteří poskytli policistům nový materiál. V úterý má být vyslechnut i bývalý akcionář ve firmě Bezeq Šaul Elovič, který z poskytnutých výhod těžil. Podle izraelské televize mu příznivá regulační opatření mohla vynést stovky milionů šekelů (miliardy Kč).

Netanjahu byl vyšetřován v dalších dvou korupčních kauzách, v nichž jde rovněž o ovlivňování médií a dále o přijímání cenných darů od podnikatelů. V těchto případech policie doporučila Netanjahua obžalovat z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Konečné rozhodnutí, zda bude obžaloba vznesena, má generální prokurátor.

Problémy s policií mají oba manželé Netanjahuovi. Premiérovu ženu Saru čeká soud kvůli obvinění z finančního podvodu při řízení provozu premiérovy rezidence. Proces měl začít 19. července, ale tento týden Netanjahuová uspěla s požadavkem o odročení. Soud zahájení procesu odsunul na říjen.

Související video: Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě

Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě. Bůh žehnej USA, řekl Benjamin Netanjahu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy