Izraelská policie vyslechla premiéra Netanjahua kvůli údajnému ovlivňování médií

ČTK ČTK
10. 7. 2018 18:14
Jde o jednu ze tří kauz, v níž je Netanjahu vyšetřován. Ve dvou už policie doporučila zahájit stíhání. Premiér si podle policie měl zajistit příznivé zpravodajství deníku Walla.
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Policie v úterý čtyři hodiny vyslýchala izraelského premiéra Benjamina Netanjahua kvůli podezření z ovlivňování médií. O zahájení stíhání bude rozhodovat generální prokurátor. Netanjahu pochybení popírá a po úterním výslechu podle deníku Haarec řekl, že mu nebylo předloženo nic nového.

Jde o případ, který se týká telekomunikační firmy Bezeq, pod niž spadá zpravodajský server Walla. Policie Netanjahua vyslýchá kvůli podezření, že si za výhodné regulační opatření, z něhož mělo prospěch vedení Bezequ, zajistil příznivé zpravodajství Wally. Výhody mohl poskytnout coby šéf ministerstva spojů, jež do loňska řídil.

V kauze Bezeq byli zadrženi dva bývalí Netanjahuovi blízcí spolupracovníci, kteří se rozhodli svědčit. Jde o Nira Hefece a Šloma Filbera, kteří poskytli policistům nový materiál. V úterý má být vyslechnut i bývalý akcionář ve firmě Bezeq Šaul Elovič, který z poskytnutých výhod těžil. Podle izraelské televize mu příznivá regulační opatření mohla vynést stovky milionů šekelů (miliardy Kč).

Netanjahu byl vyšetřován v dalších dvou korupčních kauzách, v nichž jde rovněž o ovlivňování médií a dále o přijímání cenných darů od podnikatelů. V těchto případech policie doporučila Netanjahua obžalovat z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Konečné rozhodnutí, zda bude obžaloba vznesena, má generální prokurátor.

Problémy s policií mají oba manželé Netanjahuovi. Premiérovu ženu Saru čeká soud kvůli obvinění z finančního podvodu při řízení provozu premiérovy rezidence. Proces měl začít 19. července, ale tento týden Netanjahuová uspěla s požadavkem o odročení. Soud zahájení procesu odsunul na říjen.

Související video: Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě

Ivanka Trumpová otevřela americkou ambasádu v Jeruzalémě. Bůh žehnej USA, řekl Benjamin Netanjahu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 minutami

Hackeři loni zdvojnásobili útoky na počítače českých uživatelů, nejčastěji kradli osobní data

Počet útoků škodlivých programů na PC českých uživatelů loni stoupl o 109 procent. Zatímco v prvních třech čtvrtletích množství detekovaných napadení klesalo, v posledním vzrostlo o 175 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky. Důvodem nárůstu je větší využití počítačů v domácnostech při omezeních kvůli koronaviru. Naopak množství útoků na mobilní zařízení kvůli nižšímu cestování lidí kleslo o třetinu.

Nejčastěji hackeři využívali útoky ke krádeži osobních údajů (phishing) nebo pro získání výkupného (ransomware). Zatímco počet phishingových útoků celoročně klesl zhruba o třetinu, vyděračské programy zaznamenaly nárůst detekcí o 1105 procent. Ve 3. a 4. čtvrtletí to bylo meziročně o zhruba 2000 procent více.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Nový sníh může v pátek zkomplikovat dopravu, hlavně na severu a východě republiky

Na severu a východě České republiky bude v pátek opět sněžit, místy připadne od pěti do deseti centimetrů mokrého sněhu, který může lámat stromy a působit výpadky proudu. Komplikace lze čekat také v dopravě. Na svém webu to ve čtvrtek uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jeho upozornění před novou sněhovou pokrývkou platí od pátečního ráno do večera až noci pro severní oblasti Ústeckého, Libereckého a Olomouckého kraje, severovýchod Královéhradeckého, Pardubického a Zlínského kraje a celý Moravskoslezský kraj.

Řidičům meteorologové doporučují, aby při cestování do těchto regionů sledovali dopravní zpravodajství a jezdili opatrně. Do hor by se neměli vydávat bez zimní výbavy, včetně sněhových řetězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy