Izraelská policie doporučila zahájit stíhání Benjamina Netanjahua za korupci

ČTK ČTK
2. 12. 2018 11:18
Izraelská policie v neděli doporučila obvinit premiéra Benjamina Netanjahua i jeho ženu Saru z korupce v souvislosti s vyšetřováním telekomunikační společnosti Bezeq. Policie uvedla, že má pro to dost důkazů. Netanjahu závěr policejního vyšetřování odmítl. Premiér je vyšetřován ještě v dalších kauzách a tyto skandály ohrožují stabilitu vlády, soudí izraelský tisk.
Benjamin Netanjahu a jeho žena Sara Netanjahuová.
Benjamin Netanjahu a jeho žena Sara Netanjahuová. | Foto: Reuters

Kromě manželů Netanjahuových by podle policie mohlo začít také stíhání mediálního magnáta Šaula Eloviče a jeho ženy Iris.

V policejní zprávě stojí, že je Netanjahu podezřelý z přijetí úplatků a z konfliktu zájmů. Výsledek vyšetřování policie předala úřadu generálního prokurátora, který rozhodne, zda stíhání bude zahájeno.

Netanjahu považuje policejní šetření za hon na čarodějnice zinscenovaný médii. "Policejní doporučení, která se týkají mne a mé ženy, nikoho nepřekvapují. Bylo o nich rozhodnuto dřív, než vyšetřování začalo," uvedl Netanjahu v prohlášení.

Policie k závěru došla na základě výslechu 60 svědků. Získala informace, že v letech 2012 až 2017 premiér a jeho okolí zásadním způsobem a téměř denně zasahovali do zpravodajství serveru Walla, který spadá pod Bezeq. Snažili se prosadit texty i fotografie pro premiéra a jeho ženu příznivé a vyřadit ty negativní.

"Tento nejvážnější korupční případ neponechává prostor pro jakékoli pochybnosti: premiér obviněný z nejvážnějšího přečinu, jakého se veřejný činitel může dopustit, nesmí zůstat ve službě ani o minutu déle," sdělila Tamar Zandbergová z opoziční strany Merec. Podle ní premiér nemá morální právo zůstat v úřadu a v Izraeli by se měly uspořádat předčasné volby. K rezignaci Netanjahua vyzvala i další opoziční politička Cipi Livniová.

Členové Netanjahuovy strany Likud ale premiéra podpořili a kritizovali policejního velitele Roniho Alšeicha, že nechal zprávu zveřejnit poslední den svého působení ve funkci. O Alšeichově nástupci se zatím nerozhodlo.

Takzvaná kauza 4000 je třetí případ, v němž policie doporučuje zahájit premiérovo stíhání, píše list Haarec. Podle policie existují důkazy, že Netanjahu přijal úplatky a snažil se ovlivnit média ve svůj prospěch. Premiér podle vyšetřovatelů s Elovičem jako většinovým vlastníkem Bezequ uzavřel vzájemně výhodné partnerství - Netanjahu firmě zajistil výnosné regulační opatření výměnou za příznivé zpravodajství o sobě na serveru Walla. Netanjahu do loňska řídil ministerstvo telekomunikací.

Kauza Bezeq je ze všech tří případů, v nichž byl premiér vyšetřován, nejzávažnější. Dvě ostatní se týkají přijetí darů od přátel-miliardářů a dalšího ovlivňování médií. I v těchto kauzách policie doporučila premiéra stíhat.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy