Izraelská ministryně prý v Evropě likvidovala teroristy

Martin Novák Martin Novák
15. 6. 2008 11:15
Spekulace o minulosti političky rozvířil britský tisk
Cipi Livniová není bez šance stát se druhou premiérkou v dějinách Izraele.
Cipi Livniová není bez šance stát se druhou premiérkou v dějinách Izraele. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tel Aviv - Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová patří k nejpopulárnějším politikům v zemi.

Má dokonce šanci stát se druhou premiérkou v dějinách Izraele. Po Goldě Meirové, která vládla v letech 1969 až 1974. Pokud současný premiér Ehud Olmert bude muset kvůli korupčnímu skandálu odstoupit, měla by ho nahradit právě Livniová.

Devětačtyřicetiletá politička, která vystudovala práva, má zajímavou minulost. V osmdesátých letech minulého století pracovala pro izraelskou tajnou službu Mossad.

Tajná osmdesátá léta

Mnoho o její činnosti se dosud nevědělo, protože většina bývalých pracovníků Mossadu je vázána mlčenlivostí a v organizaci platí přísný zákaz zveřejňovat cokoliv, co by mohlo ohrozit bezpečnost jednotlivých Izraelců nebo celého židovského státu.

V Praze po jednání s Karlem Schwarzenbergem.
V Praze po jednání s Karlem Schwarzenbergem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Britský týdeník Sunday Times teď otevřel spekulace o tom, co současná šéfka diplomacie v osmdesátých letech dělala.

S odvoláním na její bývalé spolupracovníky napsal, že se podílela na činnosti  komand, která v různých evropských městech vyhledávala a likvidovala Palestince podezřelé z přípravy nebo páchání teroristických útoků.

Žila v Paříži (mluví plynně francouzsky), odkud vyjížděla na "mise" do jiných evropských zemí. Ona sama sice nestřílela, ale střelcům pomáhala napříkald vytipováním bytů, přípravou akcí a sběrem informací.

Do kanceláře se nehodila

"Cipi nebyla dívkou do kanceláře. Byla to itneligentní slečna s IQ 150. Spolupracovala s příslušníky komand na zneškodňování arabských teroristů," citoval jednoho z bývalých kolegů Livniové izraelský list Haarec.

S palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.
S palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. | Foto: Reuters

Izraelské ministerstvo zahraničí informace odmítlo komentovat. Neskrývá však, že jimi potěšeno není. Livniová se dnes snaží o uzavření mírové dohody s Palestinci.

"Jsou to nesmysly a samozřejmě bychom byli daleko raději, kdyby takové věci nikdo netisknul," uvedlo ministerstvo v odpovědi na dotaz agentury Reuters.

Bývalý pracovník Mossadu, kterého Reuters oslovil, ale tvrdí, že zprávy o úkolech Livniové jsou možná zveličené. Na to, aby se podílela na rizikových akcích, prý tehdy byla příliš mladá a nezkušená.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy