reklama
 
 

Izraelská ministryně prý v Evropě likvidovala teroristy

15. 6. 2008 11:15
Spekulace o minulosti političky rozvířil britský tisk

Tel Aviv - Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová patří k nejpopulárnějším politikům v zemi.

Má dokonce šanci stát se druhou premiérkou v dějinách Izraele. Po Goldě Meirové, která vládla v letech 1969 až 1974. Pokud současný premiér Ehud Olmert bude muset kvůli korupčnímu skandálu odstoupit, měla by ho nahradit právě Livniová.

Devětačtyřicetiletá politička, která vystudovala práva, má zajímavou minulost. V osmdesátých letech minulého století pracovala pro izraelskou tajnou službu Mossad.

Tajná osmdesátá léta

Mnoho o její činnosti se dosud nevědělo, protože většina bývalých pracovníků Mossadu je vázána mlčenlivostí a v organizaci platí přísný zákaz zveřejňovat cokoliv, co by mohlo ohrozit bezpečnost jednotlivých Izraelců nebo celého židovského státu.

Britský týdeník Sunday Times teď otevřel spekulace o tom, co současná šéfka diplomacie v osmdesátých letech dělala.

S odvoláním na její bývalé spolupracovníky napsal, že se podílela na činnosti  komand, která v různých evropských městech vyhledávala a likvidovala Palestince podezřelé z přípravy nebo páchání teroristických útoků.

Žila v Paříži (mluví plynně francouzsky), odkud vyjížděla na "mise" do jiných evropských zemí. Ona sama sice nestřílela, ale střelcům pomáhala napříkald vytipováním bytů, přípravou akcí a sběrem informací.

Do kanceláře se nehodila

"Cipi nebyla dívkou do kanceláře. Byla to itneligentní slečna s IQ 150. Spolupracovala s příslušníky komand na zneškodňování arabských teroristů," citoval jednoho z bývalých kolegů Livniové izraelský list Haarec.

Izraelské ministerstvo zahraničí informace odmítlo komentovat. Neskrývá však, že jimi potěšeno není. Livniová se dnes snaží o uzavření mírové dohody s Palestinci.

"Jsou to nesmysly a samozřejmě bychom byli daleko raději, kdyby takové věci nikdo netisknul," uvedlo ministerstvo v odpovědi na dotaz agentury Reuters.

Bývalý pracovník Mossadu, kterého Reuters oslovil, ale tvrdí, že zprávy o úkolech Livniové jsou možná zveličené. Na to, aby se podílela na rizikových akcích, prý tehdy byla příliš mladá a nezkušená.

autor: Martin Novák | 15. 6. 2008 11:15

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama