Izraelská armáda v odvetě zaútočila na cíle Hamásu. Mířila i na jeho vojenský velín

ČTK ČTK
2. 2. 2020 11:01
Izraelská armáda bombardovala v noci na neděli několik cílů islamistického hnutí Hamás v pásmu Gazy. Nálety byly odvetou za předchozí odpálení několika raket z Gazy na jih Izraele, uvedla podle agentury AFP izraelská armáda.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Při útocích armády nebyl podle Hamásu nikdo zraněn. Vztahy mezi Izraelem a Palestinou jsou napjatější od úterý, kdy americký prezident Donald Trump oznámil svůj mírový plán pro řešení vleklého izraelsko-palestinského sporu.

Nálety izraelské armády provedené letadly a bojovými helikoptérami mířily na "teroristické cíle Hamásu na severu pásma Gazy", uvedla ve vyjádření armáda. Cílem útoků byla mimo jiné "podzemní stavba (…), v níž byla i budova využívaná jako vojenský velín," píše se dále v dokumentu.

Od oznámení Trumpova blízkovýchodního mírového plánu, který Palestinci odmítli, bylo z Gazy vypáleno několik raket a dalších střel na jih Izraele. Armáda židovského státu už dříve odpověděla protiútoky. Stávající boje jsou ale zatím relativně omezené ve srovnání s násilnostmi, které mezi oběma stranami vypukly loni. Mezi Hamásem a Izraelem i nadále platí příměří.

Trumpův dlouho očekávaný plán sice počítá s vytvořením samostatného palestinského státu, zároveň však označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele. Židovský stát by podle amerického návrhu rovněž anektoval "valnou většinu" izraelských osad na Západním břehu Jordánu, které většina zemí považuje podle mezinárodního práva za nelegální.

Ačkoliv Izrael americký plán podporuje, palestinské vedení jej rezolutně odmítlo a nechce o něm s USA ani jednat. V sobotu k plánu obdobný postoj zaujala na mimořádné schůzce i Liga arabských států.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy