Izraelská armáda v odvetě zaútočila na cíle Hamásu. Mířila i na jeho vojenský velín

ČTK ČTK
2. 2. 2020 11:01
Izraelská armáda bombardovala v noci na neděli několik cílů islamistického hnutí Hamás v pásmu Gazy. Nálety byly odvetou za předchozí odpálení několika raket z Gazy na jih Izraele, uvedla podle agentury AFP izraelská armáda.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Při útocích armády nebyl podle Hamásu nikdo zraněn. Vztahy mezi Izraelem a Palestinou jsou napjatější od úterý, kdy americký prezident Donald Trump oznámil svůj mírový plán pro řešení vleklého izraelsko-palestinského sporu.

Nálety izraelské armády provedené letadly a bojovými helikoptérami mířily na "teroristické cíle Hamásu na severu pásma Gazy", uvedla ve vyjádření armáda. Cílem útoků byla mimo jiné "podzemní stavba (…), v níž byla i budova využívaná jako vojenský velín," píše se dále v dokumentu.

Od oznámení Trumpova blízkovýchodního mírového plánu, který Palestinci odmítli, bylo z Gazy vypáleno několik raket a dalších střel na jih Izraele. Armáda židovského státu už dříve odpověděla protiútoky. Stávající boje jsou ale zatím relativně omezené ve srovnání s násilnostmi, které mezi oběma stranami vypukly loni. Mezi Hamásem a Izraelem i nadále platí příměří.

Trumpův dlouho očekávaný plán sice počítá s vytvořením samostatného palestinského státu, zároveň však označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele. Židovský stát by podle amerického návrhu rovněž anektoval "valnou většinu" izraelských osad na Západním břehu Jordánu, které většina zemí považuje podle mezinárodního práva za nelegální.

Ačkoliv Izrael americký plán podporuje, palestinské vedení jej rezolutně odmítlo a nechce o něm s USA ani jednat. V sobotu k plánu obdobný postoj zaujala na mimořádné schůzce i Liga arabských států.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy