Izraelská armáda zabila Palestince, nedbal prý varovné salvy

ČTK ČTK
23. 11. 2014 14:35
Dvaatřicetiletý civilista podle své rodiny jen hledal zpěvné ptáky, kteří hnízdí ve stromech u hranice s Izraelem a za které lze na tržištích v Pásmu Gazy utržit hodně peněz
Izraelští vojáci monitorují hranici u Pásma Gazy.
Izraelští vojáci monitorují hranici u Pásma Gazy. | Foto: Reuters

Gaza - Izraelská armáda v neděli zastřelila palestinského farmáře v Pásmu Gazy. Jedná se o první oběť od uzavření izraelsko-palestinského příměří, které před třemi měsíci ukončilo válku v oblasti. Uvedlo to palestinské ministerstvo zdravotnictví.

Armáda podle agentury AP uvedla, že vojáci nejprve vypálili výstražnou salvu a poté vystřelila na dva podezřelé, kteří se blížili k hranici, přičemž jednoho zasáhla. Premiér Benjamin Netanjahu vyzval k tvrdšímu postupu vůči palestinským útočníkům.

Naopak bez zranění se obešel incident na Západním břehu Jordánu, kde v neděli podle jedné palestinské rodiny radikálové z řad židovských osadníků zapálili její dům. Na zdi domu v osadě Chirbat Abú Falláh byl podle listu Haarec nápis Smrt Arabům. Izraelci se k tomuto útoku zatím nevyjádřili.

Podle palestinského ministerstva se v Pásmu Gazy stal obětí střelby dvaatřicetiletý civilista, který se nacházel nedaleko jednoho palestinského uprchlického tábora u hranice s Izraelem. Podle jeho rodiny muž jen hledal zpěvné ptáky, kteří hnízdí v tamních stromech a za které lze na tržištích v Pásmu Gazy utržit hodně peněz, uvedla agentura Reuters.

Mezi Izraelci a Palestinci panuje nové velké napětí od minulého týdne, kdy dva Palestinci z východního Jeruzaléma zabili v místní synagoze pět Židů. Různé útoky mezi palestinskými a židovskými extremisty si v posledním období podle AP vyžádaly smrt 11 Izraelců a pěti Palestinců.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na nedělním zasedání vlády vyzval k přijetí zákona, který by kromě jiného umožňoval připravit o povolení k pobytu Palestince, kteří se podílejí na útocích proti Izraeli. Již dříve obnovil kontroverzní praxi bourání domů palestinských útočníků.

Podobná opatření označuje izraelská vláda za odstrašující kroky, ale podle AP je kritici vnímají jako rasistickou politiku, která může jen zvyšovat napětí.

"Není možné, aby ti, kteří zraňují Izrael a volají po jeho zničení, se těšili z práv, jakým je sociální bezpečnost," řekl Netanjahu. Chce také, aby arabština už nebyla oficiálním jazykem. Návrhem nového zákona se má parlament zabývat v nadcházejícím týdnu.

Nové napětí přišlo poté, co palestinští radikálové a izraelské síly spolu v létě válčili 50 dní a 26. srpna uzavřeli příměří. Letní izraelská ofenzíva, které předcházelo ostřelování izraelského území raketami z Pásma Gazy a byla třetí v posledních šesti letech, si vyžádala 2 200 mrtvých Palestinců a přes 70 Izraelců.

Na straně Palestinců se jednalo ve velké většině o civilisty, včetně stovek dětí, u Izraelců o vojáky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy